Neopustím vás, slíbil papež věřícím při poslední nedělní modlitbě

Vatikán - Papež Benedikt XVI. dnes na Svatopetrském náměstí v Římě naposled oslovil shromážděné věřící při nedělní modlitbě Anděl Páně. Slíbil jim, že i když příští čtvrtek opustí úřad hlavy katolické církve, věřící „neopustí“ a bude církvi sloužit stejně oddaně jako dosud – ovšem úměrněji svému věku. Začátkem března by konkláve mělo zvolit do čela římskokatolické církve papeže nového.

Pětaosmdesátiletý papež chce zbytek života strávit v meditacích a modlitbách ve vatikánském klášteře. „Pán mě vyzval, abych vystoupil na horu a oddal se meditacím a modlitbám. To však neznamená, že církev opustím, právě naopak,“ řekl Benedikt XVI. zaplněnému náměstí. Když ke shromážděným hovořil z okna Apoštolského paláce, hlas se mu chvěl pohnutím.

Na papežovu modlitbu Anděl Páně přišly desetitisíce věřících
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alessandra Tarantino

Dnešní proslov papeže vyvolal v Římě mimořádný zájem. Na náměstí směřovaly desetitisíce věřících, kteří na odcházející hlavu katolické církve čekali dlouhé hodiny. Obraz papeže měli během modlitby možnost vidět i na několika obřích panelech umístěných v okolí. Se zahraničními poutníky se Benedikt XVI. rozloučil v jejich rodných jazycích.

Benedikt XVI. se jako hlava římskokatolické církve veřejnosti představí už jen ve středu, den před rezignací, při posledním proslovu na Svatopetrském náměstí.

Papež hovořil jasným hlasem a na shromážděné věřící se usmíval. Deště, které meteorologové na čas modlitby předpovídali, po ránu ustaly a s příchodem pontifika a se zvoněním zvonů na katedrále Sv. Petra se objevilo slunce. „Děkujeme Bohu za slunce, které nám dal,“ řekl papež asi 100 tisícům shromážděných věřících.