Kvůli výbuchu továrny je v Texasu vyhlášen stav nouze

Washington - Americký prezident Barack Obama vyhlásil v Texasu stav nouze. Stát tak může čerpat federální prostředky k likvidaci škod po výbuchu ve skladu hnojiv v městečku West. Úřady zatím potvrdily 16 mrtvých a 200 zraněných, nezvěstných zůstává ještě 60 lidí. Ve městě žije početná komunita potomků československých přistěhovalců.

Americké úřady zatím ve městě West, kde žije početná komunita s českými kořeny, potvrdily v důsledku výbuchu 16 mrtvých a 200 zraněných. Český velvyslanec v USA Petr Gandalovič však předpokládá, že mrtvých bude „nejméně 35“. Podle texaského senátora Johna Cornyna zůstává 60 lidí nezvěstných. „Později úřady upřesňovaly, že to neznamená, že tolik lidí zmizelo, prostě se zatím nepřihlásili. Mohou být u příbuzných mimo město, ale je zřejmé, že počet obětí ještě může růst,“ uvedl zpravodaj Vít Pohanka.

Texaský guvernér Rick Perry uvedl, že záchranáři prohledali už přes 150 objektů, tedy velkou většinu zničených či poškozených domů. Do 25 stavení, po středečních explozích staticky nestabilních, zatím nevstoupili. 

Ed Karasek, farář římskokatolického kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Westu, už sloužil několik mší za tragicky zemřelé. Mezi mrtvými je i dobrovolný hasič Joseph Pustejovsky, potomek dnes už rozsáhlého rodinného klanu, který před několika generacemi přišel do Ameriky z českých zemí. „Je to devastující tragédie. Ztratili jsme věřící, mnoho lidí přišlo o svůj domov. Jsme všichni v šoku,“ řekl Karasek.

Zatím se nepotvrdily zprávy, že by šlo o teroristický čin. Příčiny výbuchu se teprve vyšetřují. Odborníci předpokládají, že bezprostřední příčinou byla exploze zásob dusičnanu amonného. Co způsobilo požár, který sérii tří výbuchů předcházel, zůstává ale nejasné. Látka může explodovat při vyšších teplotách nebo v kontaktu s jinou chemikálií. 

V továrně bylo uskladněno nepovolené množství dusičnanu amonného

Podle zjištění ministerstva vnitřní bezpečnosti USA, na něž se odvolává agentura Reuters, bylo v továrně West Fertilizer loni uskladněno nepovolené množství dusičnanu amonného. Množství, které je možné skladovat bez zvláštního povolení, činí 180 kilogramů. V závodě, který ve středu explodoval, bylo ale loni uskladněno 270 tun této nebezpečné látky.

Vedení továrny se zatím k okolnostem exploze nevyjádřilo. Majitel závodu Donald Adair nad incidentem vyjádřil lítost. Firma podle něj nebude záležitost komentovat, protože spolupracuje s vyšetřovateli a není oprávněna činit veřejná prohlášení. „Tragédie nás hluboce poznamená po dlouhé generace,“ uvedl Adair.