Počet Číňanů nakažených ptačí chřipkou stoupá

Šanghaj - Čína hlásí už 95 lidí nakažených novou mutací viru ptačí chřipky. 18 lidí na tuto chřipku zemřelo. Nejvíce případů je v Šanghaji, ale lidé jsou hospitalizováni také v Pekingu a v několika východočínských provinciích. Lékaři se pozastavují nad tím, že víc než polovina nakažených vůbec nepřišla do styku s drůbeží.

První nákazu ptačí chřipkou hlásila před dvěma týdny Šanghaj. Případů pak přibývalo několik denně. Většina postižených leží izolována v šanghajské nemocnici. První diagnóza nebyla lehká. Jde totiž o novou mutaci viru. „Že to chvíli trvalo, je pochopitelné. Je to nový virus a bylo třeba ho vědecky prostudovat a zjistit, co to je,“ uvedl Kao Wej-wej z centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Šanghaji. 

Čína pozvala na pomoc Světovou zdravotnickou organizaci a společně se teď snaží najít zdroj nákazy. Z osmdesáti tisíc testovaných kuřat v postižených oblastech mělo virus ale méně než 40. Hledá se tedy dál. Dosavadní průzkum navíc nenaznačuje, že by se virus přenášel z člověka na člověka. „Změna situace nastane, jestliže virus zmutuje tak, že přenos z člověka na člověka bude možný,“ podotkl Timothy O'Leary ze Světové zdravotnické organizace. 

Strach z kuřecího masa tvrdě zasáhl čínský drůbežářský průmysl. Ministerstvo zemědělství odhaduje ztráty již na 51 miliard korun. Farmář Čou chová slepice 15 let a má jich na své farmě na 50 tisíc. Restauracím v Šanghaji prodával tisíc kuřat denně. Od vypuknutí epidemie neprodal ani jedno. Vláda mu slíbila dotace. „Vláda nám radí. Žádá dezinfekci, kontroluje pohyb lidí na farmě. Jídlo i krmivo pro drůbež nám dovážejí,“ komentoval situaci farmář Čou Čching-čchu. 

Vláda v Šanghaji a okolí přikázala dočasné zavření všech trhů s drůbeží 

Vláda v Šanghaji a okolí přikázala dočasné zavření všech trhů s drůbeží. Informace o ptačí chřipce se objevují přesně deset let po epidemii viru SARS. Tehdejší vláda zprávy tajila, což vedlo k bleskovému šíření viru, který si nakonec vyžádal 770 lidských životů a způsobil milardové škody. Situace je letos jiná. 

Světová zdravotnická organizace spolupráci čínské vlády chválí. Tvrdí, že neexistuje důvod k panice. Jde o velmi vzácný druh viru, který se na člověka přenáší jen zřídka. Otevřenost čínské vlády navíc vytváří podmínky, které by nekontrolovanému šíření epidemie měly zabránit.