Berlínské Herní hry spojily moderní technologie i kouzlo retra

Praha – Berlín má za sebou další ročník jedné z největších akcí v oboru počítačových her. Vývojáři firem s miliardovými rozpočty zde představili současné trendy, kromě toho ale letošní rok ukázal i zajímavý obrat – stále větší zálibu v nejstarších jednoduchých hrách. Velký zájem byl například o dražbu desítky let starých herních konzolí Atari nebo domácích počítačů Commodore.

Ohromující grafické efekty za desítky milionů eur - a vedle toho hrátky s odrážejícím se míčkem v primitivní grafice. Dva póly herního světa, které na sebe narazily během berlínských Herních dnů – a jejichž obliba navzdory logice začíná být v současnosti stále vyrovnanějí. Bývalá výstavní třída východního Německa, Karl-Marx Allee, hostila smetánku byznysu, který kvete i v dobách krize.

Důkazem je i letošní chlouba herního průmyslu v Německu: akční hra s názvem Speciální operace stála v přepočtu téměř jednu miliardu korun a je nejdražší v historii státu. Kromě našponovaných rozpočtů je ale zřejmý hlavní trend – jednoduchost a využití chytrých telefonů či tabletů.

Stále složitější technologický vývoj ale začíná vyvažovat obliba herní prehistorie. Letošní ročník berlínské přehlídky poprvé doprovázela i burza osmibitových her. V průměru za dvacet eur tu můžete pořídit legendární počítače Atari, Amiga nebo Commodore. „Lidé si chtějí znovu koupit své dětství, hry, na kterých vyrostli,“ uvedl organizátor retroburzy Jens Knüpfer.