Jeptiška pronikla do jaderného komplexu, hrozí jí 20 let vězení

Tennessee - Americký soud usvědčil 83letou jeptišku a další její dva komplice z toho, že porušili bezpečnostní opatření a pronikli do jaderného zařízení, kde se zpracovává uran. Trojice rozstříhala plot a celkem snadno se dostala dovnitř komplexu v Tennessee. Tady pak na protest proti jaderným zbraním posprejovali zdi, do kterých navíc mlátili kladivy. Uvnitř komplexu strávili dvě hodiny, než si jich vůbec stráž všimla. Trojici hrozí více než dvacetileté vězení.

Zdroj: ISIFA Autor: Oli Scarff/Getty Images

Americké úřady loni v červenci musely řešit vážné narušení bezpečnostní zóny v jaderném komplexu v Tennessee, kde se skladuje a zpracovává uran. Dovnitř totiž pronikla 83letá jeptiška Megan Riceová, spolu s dalšími dvěma mírovými aktivisty – Michaelem Wallim (64 let) a Gregem Boertje-Obedem (56 let). 

Rozstříhali plot, postříkali venkovní zdi hesly proti jaderným zbraním, bušili do budovy kladivy. Zdi postříkali také lidskou krví, kterou si přinesli v kojeneckých lahvích. Vše si natáčeli na video. Celkem dvě hodiny přitom trvalo, než si jich všiml strážce. Když je odhalil, nabídla mu trojice aktivistů jídlo a zazpívali mu. 

Všichni tři teď kvůli incidentu stojí před soudem. Jeptiška tady vypověděla, že lituje jenom jediného, že čekala několik desítek let, než se k takové akci odhodlala. Všem přitom hrozí za jejich akci až dvacetileté vězení. Soud už je uznal vinnými z narušení bezpečnostních opatření a také z toho, že způsobili škodu větší než 1 000 dolarů, za to jim navíc hrozí dalších deset let vězení. 

Kvůli tomu, že se trojice celkem bez problémů dostala dovnitř přísně střeženého komplexu, padaly v USA hlavy. Úřady zpřísnily dohled nad podobnými zařízeními. V samotném jaderném komplexu v Tenessee pak o práci přišlo hned několik lidí.