Nejhorší tornádo za poslední roky - v Oklahomě zemřelo 24 lidí

Oklahoma City - Oklahomu zasáhlo mohutné tornádo široké přes jeden a půl kilometru. Větry uvnitř tornáda nabraly rychlost přes 300 kilometrů v hodině. Nejhůře je postiženo město Moore, které je prakticky celé v troskách. Podle nejnovější oficiální bilance zemřelo 24 lidí. Původní zprávy o padesáti obětech se naštěstí nepotvrdily, některá z těl záchranáři zřejmě započítali v chaotické situaci dvakrát. Mezi mrtvými je devět dětí. Nejméně 60 dětí je také mezi 240 zraněnými. Prezident Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy a slíbil urychlenou pomoc. Stovky záchranářů doplněné o vojáky z místní letecké základny právě dokončili první kolo hledání, celou oblast pak prohledají ještě dvakrát.

Vojenské jednotky párajících po pohřešovaných dostaly k dispozici nejmodernější vybavení. „Můžeme komunikovat s letadly, máme termovize, které nám umožňují hledat, kde leží lidská těla. Pátrat můžeme i v noci,“ uvedl poručík Gabriel Bird z 146. pomocné letky. Do nejpostiženější oblasti města Moore se už vracejí i první obyvatelé, často jen podívat se na zkázu, kterou živel způsobil. „Je to jenom dům. My jsme v pořádku a to je to hlavní,“ říká obyvatelka Mooru Deborah.

Meterologové varují před možností vzniku dalších tornád

Větrný vír podle údajů Národní meteorologické služby (NWS) místy dosahoval šířky až tří kilometrů. Zraněno bylo přes dvě stě lidí. Tornádo vzniklo na jižním cípu Oklahoma City, prohnalo se jižně od města a směřovalo dál na severovýchod. Jeho dráha byla zhruba 32 kilometrů. Meteorologové vydali varování kvůli vzniku podobně silných tornád i pro následující dny.

Tornádo přímo zasáhlo nejméně dvě školy. Základní škole Plaza Towers vítr utrhl střechu a zbořil zdi. Záchranáři a dobrovolníci si podávali vyproštěné děti v živém řetězu, řadu z nich se podařilo zachránit bez zranění. Jenže sedm dětí takové štěstí nemělo. Podle všeho utonuly ve školním sklepě, který zaplavila voda. Většině utopených žáků bylo podle soudní lékařky Amy Elliottová méně než 12 let. Před školu tornádo navršilo třímetrovou vrstvu dřeva, železa a dalšího stavebního materiálu, přes kterou se musí záchranáři dostat," popsal redaktor ČT Martin Řezníček.

Guvernérka státu Oklahoma Mary Fallinová: „Naše srdce jsou s rodiči, kteří nevědí, jak jsou na tom jejich děti. Děláme všechno, co je v našich silách, stejně jako záchranáři, abychom prohledali každý dům a prošli každý centimetr trosek.“

Živel zasáhl i místní nemocnici: „Zdá se, že jsme přišli o nemocnici. Projížděl jsem kolem ní před chvilkou a je celkem dost zničená,“ řekl starosta města Moore Glenn Lewis.

Záchranáři dokončili první kolo hledání pohřešovaných. „Hlavním problémem je rozsah poškozené plochy,“ uvedl zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka. Na místě teď navíc hustě prší, což komplikuje záchranné práce, dodal z Oklahomy zpravodaj ČT Martin Řezníček. Ten také viděl, jak do postižené oblasti míří generátory, mnoho lidí je tu stále bez elektřiny.

  • Tornádo v Oklahomě autor: Brett Deering/Getty Images, zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469122.jpg
  • Tornádo v Oklahomě autor: Brett Deering/Getty Images, zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469126.jpg
  • Tornádo v Oklahomě autor: Brett Deering/Getty Images, zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469125.jpg
  • Tornádo v Oklahomě autor: Brett Deering/Getty Images, zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469124.jpg
  • Následky tornáda ve městě Moore zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469158.jpg
  • Následky tornáda ve městě Moore autor: The Oklahoman, Steve Sisney, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469154.jpg
  • Lidé se snaží prchnout před blížícím se tornádem autor: Alonzo Adams, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469152.jpg
  • Lidé v troskách domů hledají přeživší autor: Alonzo Adams, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469148.jpg
  • Tornádo změnilo město Moore v hromadu trosek autor: Steve Gooch, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469147.jpg
  • Zpustošené město Moore autor: KFOR-TV, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469146.jpg
  • Následky řádění tornáda ve městě Moore autor: Sue Ogrocki, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469145.jpg
  • Tornádo v Oklahomě autor: AP Photo/Alonzo Adams, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4692/469128.jpg

V Oklahomě platí stav katastrofy

Prezident Obama vyhlásil v Oklahomě stav katastrofy. Ten umožní úřadům rychlejší rozhodování a postižené oblasti efektivnější čerpání státní pomoci. Bílý dům zároveň informoval, že vládní pomoc může zahrnovat například finanční podporu dočasného bydlení či oprav domů, náhradu ztrát nepojištěného majetku či podporu dalších aktivit směřujících k obnově regionu. Prezident nejprve vyjádřil svou účast obyvatelům postiženým tragédií v telefonátu s oklahomskou guvernérkou Mary Fallinovou a pak i na tiskové konferenci. Federální úřady již vyslaly do oblasti speciální krizový tým a šéfa Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Craiga Fugata, který má federální pomoc koordinovat.

Barack Obama vzkázal do Oklahomy:

„Vaše země vám pomůže, budeme vám po boku tak dlouho, jak to bude potřeba. Modlíme se za vás, modlíme se za lidi v Oklahomě.“

Rozsah škod ještě není podle Obamy úplně vyčíslen. Prezident ujistil, že v oblasti probíhají intenzivní záchranné práce. Poděkoval všem, kteří se jich účastní – jak samotným záchranářům, tak i místním obyvatelům. Ti, které katastrofa nepostihla, nabízejí postiženým ubytování. Lidé, kteří přišli o své domovy, se kromě toho mohou ubytovat třeba v muzeu nebo v místních kostelech.

  • Tornádo v Oklahomě autor: J. Pat Carter, File, zdroj: ČTK/AP
  • Tornádo v Oklahomě autor: Brett Deering/Getty Images, zdroj: ISIFA

Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) ho nejprve ohodnotil druhým nejvyšším stupněm EF4 na Fujitově stupnici. Později ale své stanovisko přehodnotil a stupeň zvýšil na nejvyšší možný, tedy EF5. Větry uvnitř víru dosahovaly podle meteorologů rychlosti až 320 kilometrů za hodinu. Tornádo pátého stupně provází silné nárazy větru, které dokážou vyrvat ze základů i pevné domy. Rovněž odhazují automobily do stometrové vzdálenosti. Tornádo pátého stupně udeřilo na město Moore v Oklahomě již v minulosti, 3. května 1999. Zabilo tehdy 40 lidí a zničilo tisíce domů. Další tornádo stejné síly zasáhlo 22. května 2011 město Joplin v Missouri, vyžádalo si 158 mrtvých.

Ani včasné varování nestačilo…

Město dostalo od meteorologů varování 16 minut předtím, než větrná bouře udeřila minutu po 15. hodině místního času (22:01 SELČ). Podle NWS je přitom průměrný čas varování před samotným úderem bouře u tornád 10 minut. Vzhledem k síle živlu však řada lidí neměla velkou šanci za tuto dobu odejít do bezpečí. „Lidé se to mohou doslechnout, když jsou někde venku, ale nemají se kam uchýlit. Šestnáct minut může být dostatečně dlouhá doba, ale pokud někam přejíždíte autem, tak to zas až tak dlouhá doba není,“ dodal Pohanka.

Podle meteorologů jde o nejničivější tornádo od roku 2011, kdy větrná smršť zabila ve státě Missouri 161 lidí. Za loňský rok zemřelo kvůli tornádům v celých Spojených státech 70 lidí.

Město Oklahoma City zasáhlo v minulosti více tornád než kterékoli jiné město USA. Stejná oblast byla v roce 1999 zasažena větrnou bouří nejvyššího stupně intenzity, jejíž větry dosahovaly až 486 kilometrů za hodinu. Komentátoři místních televizních stanic se však shodují, že dopad této bouře je nejhorší, jaký kdy viděli. „Za těch 18 let, co dělám zprávy o tornádech v Oklahoma City, jsem nic podobného neviděl. Tohle je bez debat to nejhorší,“ prohlásil reportér stanice KFOR Lance West.

Jak vzniká tornádo?

Tornáda vznikají v místech velkých kontrastů teplot vzduchu. V oblastech, kde se potkává velice studený a velice teplý vzduch, vznikají mohutné bouře, takzvané supercely. Ze svého bouřkového oblaku mohou vysunout tornáda. Trychtýř tornáda nasává vše, co je na zemském povrchu, a trosky vyvrhuje ze své horní části, daleko od místa nasátí.

Větrný vír dosahoval v některých místech šířky až tří kilometrů a americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) ho nejprve ohodnotil druhým nejvyšším stupněm EF4 na Fujitově stupnici. Později ale své stanovisko přehodnotil a stupeň zvýšil na nejvyšší možný, tedy EF5. Tornádo pátého stupně provází silné nárazy větru, které dokážou vyrvat ze základů i pevné domy. Rovněž odhazují automobily do stometrové vzdálenosti.

Nejvíc tornád na světě vzniká v oblasti takzvané Tornádové aleje. Zdejší tornáda jsou největší a nejsilnější na světě.