Indičtí maoisté zaútočili na vládní konvoj, 28 mrtvých

Rájpur - Nejméně 28 lidí zemřelo při útoku maoistických ozbrojenců poblíž indického města Rájpur. Povstalci stříleli na projíždějící vládní konvoj. Mezi oběťmi jsou představitelé vládní strany Indický národní kongres (INK), policisté i stoupenci strany. Dalších 24 lidí je zraněných, nejméně 11 z nich je v kritickém stavu.

Maoisté zaútočili na úzké lesní silnici ve středoindickém státě Čhattísgarh. Členové vládní kongresové strany se tudy vraceli z předvolebního mítinku. Dvě stě povstalců nejprve pokácelo stromy a zahradilo s nimi cestu, poté odpálili nálož, a když lidé z aut začali utíkat, zahájili palbu. Mezi mrtvými je i předseda INK ve státě Čhattísgarh Nand Kumár Pátil a jeho syn.

Do nemocnic, kam převezli zraněné, okamžitě přijel i indický premiér a šéfka kongresové strany Sonia Gándhíová. Maoisty dlouhodobě označují za největší bezpečnostní hrozbu v zemi. „Nařídili jsme důsledné vyšetřování, abychom něčemu podobnému mohli v budoucnosti předejít. Chceme znát detaily toho, co se stalo, je to útok na demokracii,“ prohlásil předseda vlády v indickém Čhattísgarhu Raman Singh.

Radikálům se při útoku podařilo zabít i jednoho z jejich nejvýraznějších odpůrců - Mahindru Karmu. V roce 2008 založil iniciativu Salwa Judum - v překladu klidný lov. Skrze ni se maoisty snažil odříznout od zásob v čatísgarských vesnicích. Milice se ale staly terčem kritiky. Pod zástěrkou boje proti maoistům se údajně dopouštějí zvěrstev na místních kmenových obyvatelích patřících na nejnižší příčky indického společenského žebříčku.

INK je v Čhattísgarhu hlavní opoziční stranou. V poslední době tu posílila své politické aktivity a snaží se získat přízeň kmenů před státními volbami, které se mají konat letos v prosinci. Podle analytiků mohl být útok varováním, aby se strana nesnažila o vliv v oblasti, kde mají maoisté tradičně největší podporu.

Povstalci, inspirovaní učením Mao Ce-tunga, v Indii působí hlavně v chudých odlehlých místech. Tvrdí, že bojují za práva rolníků, chtějí svrhnout vládu a nastolit komunismus. Jen za posledních několik let zabili na 2 000 policistů a civilistů. Vláda už jim nabízela mírové rozhovory, ale neúspěšně. Maoisté požadují, aby byly nejprve staženy tisíce příslušníků polovojenských sil, kteří proti nim mají bojovat.