Istanbul po jihoamericku? Desetitisíce Brazilců vyšly do ulic

São Paulo – Desítky tisíc demonstrantů vyšly do ulic největších brazilských měst. Protesty původně odstartovalo zdražení veřejné dopravy, demonstrace se ale rozšířily kvůli nespokojenosti obyvatel s veřejnými službami a stížnostem na policejní násilí a vládní korupci. Pochody se organizují převážně prostřednictvím sociálních sítí. Demonstranti v noci na dnešek zablokovali ulice a zastavili dopravu v několika městech, včetně São Paula, Rio de Janeira, Belo Horizonte a Brasílie, kde se davy shromáždily před budovou kongresu a prezidentským palácem.

Pochody začaly tento měsíc malým protestem v São Paulu proti mírnému růstu jízdného v autobusech a metru. Mnoho lidí střední třídy nejprve demonstracemi opovrhalo kvůli vandalismu, protože demonstranti poškodili na jedné z hlavních tříd města výkladní skříně a zastávky metra a autobusů. Postupně se však protesty rozrostly do dalších měst a hnutí získalo obrovskou podporu kvůli zásahům policie proti demonstrantům. Minulý týden policie v São Paulu použila gumové projektily a slzný plyn a při střetech bylo zraněno více než 100 lidí, včetně 15 novinářů.

Protesty nabírají na síle i kvůli plánovaným sportovním událostem v zemi. Brazílie nyní hostí fotbalový konfederační pohár a příští rok se zde uskuteční mistrovství světa ve fotbale. Vláda doufá, že tyto události spolu s letními olympijskými hrami v roce 2016 budou prezentovat zemi jako rozvíjející se mocnost na světové scéně. Další významnou událostí bude také příjezd nového papeže Františka letos v červenci. První zahraniční cesta nového papeže by mohla přilákat více než dva miliony návštěvníků.


Některým demonstrantům jsou výdaje miliard ze státního rozpočtu na nové stadiony v době chatrného stavu veřejných financí trnem v oku. Další kritika se při protestních pochodech snáší na politickou korupci a nedostatečnou a přeplněnou veřejnou dopravu.

  • Zničené bankomaty po demonstraci v Riu
    Zničené bankomaty po demonstraci v Riu autor: Victor R. Caivano, zdroj: ČTK/AP
  • Protesty v Brazílii
    Protesty v Brazílii autor: Eraldo Peres, zdroj: ČTK/AP

„Lidé prokázali, že jsou ochotní vyjít do ulic, když jsou nespokojení. Viděla jsem studenty, státní zaměstnance, starší lidi, ale i důchodce. Zkrátka jsou tu zastoupeny všechny skupiny. To, myslím, dostatečně ilustruje, jak moc toužíme po změně,“ říká jedna z demonstrantek. „Protestujeme za naši budoucnost. Za lepší zdraví a vzdělání pro naše děti. Současná situace je mizerná. Naše země má na mnohem víc. Musíme se z téhle mizérie dostat,“ připojuje se další protestující v masce hnutí Anonymous.

Video Desítky tisíc demonstrantů vyšly do ulic největších brazilských měst
video

Desítky tisíc demonstrantů vyšly do ulic největších brazilských měst

Jak v rozhovoru pro ČT uvedl odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey, rozbuškou protestů byly hlavně chystané velké sportovní akce. Problémy, proti nimž lidé v ulicích protestují, jsou totiž již dlouhodobějšího charakteru a tamní vláda zdůvodňuje řadu nepopulárních opatření právě blížícími se velkými akcemi. Čím dál více tak opomíjí potřeby běžných obyvatel, které nebyly dostatečně uspokojovány už dříve. Vlny násilí v zemi se Rey nicméně neobává, protože většina demonstrací byla zatím poklidná a podle všeho je bude chtít poklidně řešit i prezidentka Dilma Rousseffová.