Češi pomáhají najít místo souboje Davida a Goliáše

Jeruzalém - Čeští vědci se zapojili do jednoho z nejslibnějších archeologických projektů v Izraeli. S prestižním mezinárodním týmem odkrývají jižně od Jeruzaléma stopy starověkého židovského království.

Kamenitá půda postupně vydává zbytky slavného města Azeka. Není to ale zadarmo. Archeologové podstupují tvrdou dřinu s motykami ve 40stupňovém vedru a ve všudypřítomném prachu. „Azeku známe z biblických zdrojů jako hraniční město mezi územím Filištínů na západ od nás a královstvím Juda,“ přibližuje vedoucí tým Yuval Gadot.

  • Češi se účastní archeologických vykopávek v Izraeli
    Češi se účastní archeologických vykopávek v Izraeli zdroj: ČT24
  • Češi pomáhají znovuobjevit město Azeka
    Češi pomáhají znovuobjevit město Azeka zdroj: ČT24

Mezi členy mezinárodního týmu je často slyšet i čeština. Kamenné důkazy starozákonních příběhů tu hledá i osm českých archeologů. „Vstává se ve čtyři, aby se pracovalo, dokud je chládek,“ říká student teologie na Univerzitě Karlově David Moulis. Práce na vykopávkách končí v jednu hodinu odpoledne. Pak teprve začíná titěrné zkoumání nalezených úlomků.

Podle biblické tradice se u Azeky odehrál souboj Davida a Goliáše. Vítězství mladičkého pasáka ovcí, který se jen s prakem v ruce postavil obřímu válečnému šampionovi filištínských vojsk, se stalo jednou ze zakládajících legend starého Izraele. 

Z vysokých věží Azeky bylo dobře vidět na Gath, Goliášovo rodné město. Hraniční poloha se ale nakonec stala Azece osudnou. Šest století před Kristem ji zničila babylonská vojska.