Jaký pán, takový krám: Mexické školské úřady vydaly učebnici plnou chyb

Mexiko – Radši špatně než vůbec, řekl si mexický ministr školství – a nechal vytisknout pro školáky učebnici španělštiny, v níž se to doslova hemží chybami. Ty jsou pravopisné i faktografické a kniha paradoxně vychází v době, kdy vstoupil v platnost nový zákon zvyšující nároky na učitele. Ti teď budou na začátku školního roku v nových knížkách opravovat, až se z nich bude kouřit.

Podle zpravodajského blogu Animal Político obsahuje učebnice nejméně 117 závažných chyb. V psané podobě řady slov se například místo písmena „s“ často objevuje v mluvené řeči podobně znějící „c“. V mnoha větách přebývají čárky mezi slovy. Známé turistické letovisko Tulum zase učebnice místo státu Quintana Roo umístila do státu Yucatán. „Je nešťastné, že se taková věc stane s učebnicí pro děti. Jde tu o vzdělání milionů dětí,“ komentovala pochybení prezidentka národní asociace učitelů Consuelo Mendozaová.

Ministerstvo školství čelí tvrdé kritice učitelů za to, že učebnici plnou chyb pustilo do oběhu. Ministr Emilio Chuayffet označil chyby za neomluvitelné, avšak před veřejností z nich viní předchozí vládu. Měl prý na vybranou, zda učebnici nechat vytisknout s chybami, nebo nechat děti bez učebnice. Rozhodl se pro výrobu desítek milionů vadných knih a zároveň rozeslal učitelům instrukce, podle nichž mají omyly opravovat ručně. Používání státem schválených učebnic je v Mexiku povinné pro státní i soukromé školy.

Pedagogy pomůcka pochybné kvality rozlítila tím více, že nedávno blokovali ulice mexické metropole kvůli novému školskému zákonu. Ten všem členům pedagogických sborů nakazuje podstoupit testování jejich znalostí. Kdo neuposlechne, přijde o zaměstnání.

Experti označují učebnicový skandál za poslední projev chabé úrovně mexického školství. V zemi se 110 miliony obyvatel se pouze 47 procent dětí dočká úplného středoškolského vzdělání. Mexiko sice vydává na školství více peněz než kterákoli jiná ze 34 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, ve srovnávacích testech však mexické děti dosahují nejhorších výsledků.

Podle šéfa mexické národní komise odpovídající za obsah učebnic se za chybami skrývá nekvalitní práce najatých editorů, kteří jsou špatně placeni, když dostávají podprůměrných 250 dolarů měsíčně.