Rusko si musí vylepšit hymnu. Není dost monumentální

Moskva - Ruská státní hymna projde po více než deseti letech další modernizací, která má podtrhnout monumentální vyznění textu a podnítit vlastenecké smýšlení mezi mládeží. Ruským novinářům to řekl ministr obrany Sergej Šojgu. Konečná podoba úprav je zatím zahalena tajemstvím.

Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: imago stock&people

Do akce za modernizaci důležitého státního symbolu se zapojila instituce nadmíru povolaná - armádní Alexandrovův akademický sbor písní a tanců, tedy známí Alexandrovci. Jejich sborové podání státní hymny bylo už v roce 2004 schváleno jako oficiální verze, ale moderní technika i noví kvalitní zpěváci prý před souborem stavějí smělejší cíle. Modernější bude aranžmá, jako sólisty chce armáda angažovat některé přední ruské umělce.

Spíš než melodie a text se bude měnit celkové vyznění. Vzniknout mají hned dvě nové verze - sborová oficiální, určená pro státní oslavy, a komornější se svižným aranžmá, která má sloužit k vlastenecké výchově dorůstajícího pokolení.

Rusové si vypomohli britskou hymnou

Rusko dlouho hymnu nemělo, po staletí ji při slavnostních příležitostech nahrazovaly pravoslavné písně. První oficiální hymnou se počátkem 19. století stala Modlitba Rusů, vlastenecký popěvek zpívaný na melodii britské hymny Bože, chraň krále (God Save the King). V roce 1833 se druhou oficiální hymnou stala už zcela domácí píseň Bože, cara chraň, která plnila tuto roli až do únorové revoluce v roce 1917 a pádu samoděržaví.

Komunistický vládce SSSR Vladimir Lenin zavedl jako státní hymnu Internacionálu, píseň vítězných dělnických revolucionářů. Ve válečném roce 1944 ji pak nahradila hymna o „nerozborném svazu svobodných republik“ (sojuz něrušimyj respublik svobodnych), která s drobnými změnami platila až do roku 2001.

Text hymny tehdy prošel zásadní očistou, i když melodie zůstala stejná. Vypuštěny byly odkazy na komunismus a posílilo se vlastenecké vyznění. Úvodní text o svobodných svazových republikách nahradila teze „Rusko - náš posvátný stát“.