Najděte mi kufr, žádá důrazně Assange švédskou policii

Stockholm - Julian Assange naléhá na švédskou policii, aby vyšetřila ztrátu jeho kufru během letu ze Švédska do Německa v roce 2010. Spoluzakladatel serveru WikiLeaks, který už přes rok přebývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, má podezření, že zavazadlo s materiály pro WikiLeaks bylo ukradeno. Příslušnou stížnost s Assangeovým místopřísežným prohlášením předal Australanův právník policii působící na stockholmském letišti Arlanda.

Assange tvrdí, že zavazadlo zmizelo při jeho cestě ze Stockholmu do Berlína 27. září 2010. Kufr údajně obsahoval laptopy s utajovanými materiály, včetně důkazů o „válečných zločinech“ spáchaných americkými vojáky v Afghánistánu. Mluvčí WikiLeaks Kristinn Hrafnsson řekl, že podobné stížnosti jako u stockholmské letištní policie budou podány také v dalších zemích, včetně Německa a Dánska. Naznačil přitom, že zavazadlo mohly při nelegálních operacích proti Assangeovi ukrást americké tajné služby.

Assange má být vydán právě do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. On sám obvinění popírá a na ekvádorské ambasádě pobývá z obavy, že by mohl být nakonec vydán do USA a tam souzen za zveřejňování utajovaných informací.