Tyran Castro si svých tisíc let neodsedí. Oběsil se v cele

Washington - Američan Ariel Castro, který byl před měsícem odsouzen na doživotí za to, že deset let ve svém domě zadržoval, znásilňoval a trýznil tři ženy, spáchal v úterý večer sebevraždu. Dozorci ho našli oběšeného v cele. Zdravotníci se ho snažili oživit, ale po převozu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého.

Castro byl držen ve věznici ve městě Orient na samotce v izolaci od ostatních vězňů. Dozorci ho kontrolovali každých 30 minut. Nebyl však pod stálým dozorem, jak tomu bývá v případě vězňů, u kterých jsou obavy, že by mohli spáchat sebevraždu.

Castrův advokát obvinil věznici, že nedokázala jeho klienta dostatečně hlídat. Řekl, že pro něj žádal o speciální psychiatrické vyšetření, které se ovšem neuskutečnilo.

Ariel Castro, který se ke svým činům doznal, byl odsouzen 1. srpna kromě doživotí ještě na 1000 let vězení za 937 skutků, jichž se na svých obětech dopustil. Omlouval se tím, že je chorobně závislý na sexu. Unesené ženy zadržoval ve sklepních prostorách svého domu v Clevelandu ve státě Ohio, jednu z nich přinutil k potratu.

Jeho činy vyšly najevo, když se za pomoci jednoho ze sousedů začátkem května podařilo utéci Amandě Berryové, která zavolala na tísňovou linku. Dva dny poté byl Castro zatčen. Přiznáním se vyhnul trestu smrti.

Unesenou Michelle Knightovou držel Castro od srpna 2002, Berryovou od dubna 2003 a nejmladší Ginu DeJesusovou unesl o rok později. S Berryovou měl šestiletou dceru, kterou také držel v zajetí. Ženy byly někdy spoutány v řetězech.

Po vynesení rozsudku prokurátor Tim McGinty řekl, že v Castrově domě byl po jeho zatčení nalezen dopis na rozloučenou i přiznání, které byly napsány Castrovou rukou. Nicméně McGinty tomu nepřikládal větší význam. Podle něj byl Castro narcistický člověk a napsání dopisu na rozloučenou bylo jen projevem sebelítosti a snahou svalit vinu na své oběti.

Žádná z obětí zatím na smrt svého trýznitele veřejně nereagovala. Že to uneseným ženám může přinést úlevu, ale zaznělo z okruhu Castrových příbuzných. „Možná, že tak je to nejlepší. Nemyslím si, že by oběti našly klid, dokud by byl naživu,“ sdělila CNN Castrova sestřenice Maria Castrová Montesová. Obětem Ariela Castra už nebude připomínat temné roky ani dům, kde je zadržoval, znásilňoval a trýznil. Po nařízené demolici po něm kromě černých vzpomínek nic nezbylo.

Video Reportáž Lenky Nechvátalové
video

Reportáž Lenky Nechvátalové