Rumuni o zlatý důl nestojí, premiér ho proto zatrhne

Bukurešť - Tisíce Rumunů protestovaly proti plánovanému dolu na zlato na severozápadě země. Zájem o něj má kanadský investor. Odpůrcům vadí, že projekt počítá s odstraněním čtyř hor v okolí města Rosia Montana. Použití kyanidu při těžbě navíc podle nich znečistí životní prostředí. Rumunský premiér Victor Ponta nakonec odpůrce vyslyšel a slíbil, že projekt se zamítne.

Obec Rosia Montana jako zlatý důl pro rumunskou ekonomiku byl plán, na kterém se shodli zástupci vlády a kanadské těžařské firmy. Největší povrchový důl na zlato a stříbro v Evropě měl díky nové technologii vydělat až dvě miliardy dolarů. Jenže proti záměru se zvedla obrovská vlna nevole.

„Vláda se snaží, aby prošel zákon, který je proti ústavě a proti samotnému státu. Zákon, který přináší soukromé firmě spoustu výhod tím, že porušuje vlastnická práva občanů,“ argumentoval jeden z odpůrců. „Ve chvíli, kdy cizí společnosti dovolíte vyvlastnit rumunské občany, nemůžete se dál považovat za právní stát. Naprosto tím znehodnocujete ústavu! Lidé musí pochopit, že rozsah této loupeže je mnohem větší, protože zlato je jenom špičkou ledovce v Rosia Montaně,“ přidal se další.

Horníci jsou pro těžbu 

Naopak přímo v Rosii Montaně tisíce havířů využily každoročního shromáždění u příležitosti dne horníků a vyzývaly parlament, aby vznik dolu umožnil. Radnice odhadla účast na 10 tisíc lidí. 

Vláda si slibovala, že těžba pomůže místním v boji s 80procentní nezaměstnaností. Tisícovkám lidí, kteří vyšli do ulic Bukurešti a dalších měst, je to ale málo. Dvanáct tisíc tun kyanidu, které chtěla firma použít, podle nich navždycky poškodí životní prostředí a poznamená okolní krajinu. 

Premiér nakonec vyslyšel hlasy odpůrců. „Musíme rychle zahájit proces odmítnutí v Senátu, poté v dolní komoře (parlamentu). Jelikož je jasné, že většina (lidí) je proti projektu, je zbytečné v něm pokračovat,“ slíbil nakonec premiér Ponta.