Unikátní případ: Muž prchal do KLDR, Jihokorejci ho zastřelili

Soul - Jihokorejští pohraničníci zastřelili muže, který se pokoušel dostat na severokorejskou stranu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ministerstvo obrany Jižní Koreje. Podle jeho mluvčího muž skočil do řeky na hranici obou států a ignoroval opakovaná varování vojáků. Ti pak zahájili palbu. Překročení hranice z Jižní do Severní Koreje bez povolení je totiž nelegální Podle agentury Reuters jsou podobné útěky z jihu na sever Korejského poloostrova velmi neobvyklé – zvlášť přes den.

„Muž skočil do řeky Imdžin a ignoroval opakovaná varování jihokorejských vojáků,“ konstatoval mluvčí jihokorejského ministerstva obrany. „Vojáci na něj zahájili palbu a později jeho tělo z řeky vylovili,“ dodal s tím, že dotyčný se zřejmě chtěl dostat do KLDR.

Totožnost muže zatím nebyla zjištěna a neví se, zda se jednalo o Jihokorejce či občana jiné země. Jihokorejská tisková agentura Jonhap napsala, že střelba na muže byla oprávněná, protože jeho identita nebyla známá a mohlo jít o severokorejského vojáka.

Severokorejský tanec
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Wong Maye-E

Většina lidí prchá ze zbídačelé komunistické Severní Koreje na bohatý jih Korejského poloostrova. Běženci z KLDR navíc zpravidla volí cestu přes Čínu a další zemi, aby nakonec dorazili do Jižní Koreje.

Řeka Imdžin vymezuje část přísně střežené hranice mezi oběma Korejemi, které zůstávají od korejské války v letech 1950-53 ve válečném stavu. Nikdy totiž nepodepsaly řádnou mírovou dohodu.