Mexické záplavy mají už 80 obětí, škody jdou do miliard

Mexiko - Na nejméně osm desítek už stoupl počet obětí záplav, které od konce minulého týdne sužují Mexiko. Desítky lidí se stále pohřešují a některé lokality jsou odříznuty od okolního světa. Dvě tropické bouře, které se zemí prohnaly, už způsobily škody za miliardy korun. Počet mrtvých podle guvernéra státu Guerrero pravděpodobně vzroste o dalších šest desítek.

Tropická bouře Manuel, která spolu s další bouří Ingrid sužuje Mexiko od neděle, zesílila nad mořem na hurikán, vrátila se nad pevninu a udeřila na tichomořský stát Sinaloa. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že rychlost větru v oku hurikánu dosahuje až 120 kilometrů v hodině. Manuel bude podle odhadů NHC postupovat rychlostí okolo šesti kilometrů v hodině podél mexického pobřeží k severu. Přívalové deště nyní zalévají také sousední stát Sonora, silně kvůli tropickým vzdušným masám prší i v dalších devíti mexických státech.

Při středečním sesuvu půdy v odlehlé horské obci La Pintada ve státě Guerrero zahynulo 18 lidí, řekl v televizi Milenio Televisión starosta Ediberto Tabárez. Dalších 58 obyvatel této obce se pohřešuje, potvrdil mexický ministr vnitra Miguel Angel Osorio. Záchranné týmy podle něj evakuovaly z La Pintady už 344 lidí, mnoho z nich zraněných. Dnes má být vrtulníky přepraveno do bezpečí dalších 45 osob. Letecké záběry z místa vypovídají o velkém sesuvu, který zasáhl mnoho domů. Podle Osoria hrozí v La Pintadě další sesuvy.

Prezident médiím řekl, že velký sesuv „prakticky pohřbil část obce“, není však podle něj definitivní, zda je všech 58 pohřešovaných pohřbeno právě v tomto sesuvu. Pod tunami deštěm uvolněné půdy a kamení zůstalo v obci přes 20 domů, v nichž celkem žilo více než 70 lidí. Podle ministerstva vnitra hrozí v La Pintadě další sesuvy, proto by tam po dnešku neměl zůstat žádný z obyvatel. 
   
Živly sužují západní a východní oblast země od víkendu. Řeky se vylily z břehů, voda podemlela domy a mosty, řada silnic je nesjízdných. V neděli a v pondělí zasáhly zemi obě bouře najednou na východním i západním pobřeží. Bouře Manuel, která vyvolala rozsáhlé záplavy v Acapulku a okolí, postihla i tisíce turistů, kteří se v úterý snažili ve zmatku dostat z tohoto přímořského letoviska. 

Záplavy narušily dodávky potravin, takže hotely začaly vydávat stravu na příděl. Ve městě se 750 tisíci obyvatel zůstalo asi 40 tisíc turistů, protože živly zablokovaly hlavní silnice z Acapulka a hlavní tunel do města byl zavalen bahnem. Podle odhadu místních úřadů potrvá zprůjezdnění silnic ještě nejméně jeden den.