Byl to pokus o puč, popsal libyjský premiér svůj únos

Tripolis - Libyjský premiér Alí Zajdán označil čtvrteční incident, při němž se na několik hodin ocitl v rukou velké skupiny ozbrojenců, za pokus o puč, jenž se nepovedl. Prohlásil to na tiskové konferenci, při níž podrobně popsal události toho dne. Zajdán tvrdí, že ho únosci chtěli přinutit k rezignaci. Skupina Operační velení libyjských revolucionářů, která působí na ministerstvu vnitra, svou akci označila za „zatčení na příkaz generální prokuratury“.

Premiér uvedl, že k hotelu, kde bydlí i s velkou ochrankou, přijeli silně ozbrojení muži v nejméně stech autech. Přinutili prý personál hotelu nechat je projít do místností, které obývá šéf vlády. Když Zajdána odvedli, místnosti vyplenili a odnesli si s sebou mimo jiné počítače.

„Nemyslím si, že více než sto aut s plně vyzbrojenými posádkami může zablokovat dopravu v jedné čtvrti bez nějakého rozkazu. Je to pokus o puč. Chtěli svrhnout vládu. Nebyl to pouze pokus o únos premiéra, ale celé vlády,“ " konstatoval Zajdán.

Alí Zajdán
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Abdeljalil Bounhar

Ze zorganizování útoku Zajdán obvinil část členů parlamentu. Dvěstěčlenný Všeobecný národní kongres zablokovaly spory sekulárních poslanců s kolegy z islamistické Strany spravedlnosti a výstavby, která je politickou odnoží Muslimského bratrstva. Parlament chystal hlasování o důvěře Zajdánovi.    

Skupina ozbrojenců, která únos zorganizovala, se v roce 2011 podílela na svržení bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Nyní tato jednotka spadá částečně pod ministerstvo vnitra a je placena ze státních peněz. Svůj čtvrteční zásah proti Zajdánovi zdůvodňovala nesouhlasem s postupem vlády při nedávné operaci amerického komanda. Američané při ní minulý týden z Tripolisu unesli hledaného teroristu abú Anase Libího.

Libyjská vláda požádala Washington o vysvětlení a popírá, že o operaci věděla předem. Parlament vyzval k vydání Libího a Tripolis dal najevo, že by Libyjci měli být souzeni ve své vlasti bez ohledu na to, co spáchali. USA spojují Libího s atentáty na americká velvyslanectví v Africe v roce 1998.

Kdo je Zajdán?

- Třiašedesátiletý Alí Zajdán je premiérem od loňského listopadu.

- V 70. letech byl diplomatem ve službách režimu bývalého vůdce Muammara Kaddáfího, v 80. letech ale od režimu zběhl a připojil se k opoziční exilové skupině v Ženevě, kde působil jako právník.

- Později byl mluvčím exilové Libyjské ligy pro lidská práva. Během občanské války v Libyi v roce 2011 byl poradcem opoziční Přechodné národní rady (NTC), která převzala moc.

- Loni v červenci byl jako nezávislý zvolen členem přechodného parlamentu, Všeobecného národního kongresu (GNC), z něhož ale po zvolení do čela exekutivy odešel.