Írán předložil plán na řešení sporů kolem jaderného programu

Ženeva – V Ženevě začala dvoudenní jednání světových mocností s Íránem o jeho kontroverzním jaderném programu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na úvod stálým členům Rady bezpečnosti a Německu představil nový plán harmonogramu na řešení sporů o tomto programu. Plán prý "neposkytuje žádnou záminku k odmítnutí". Jednání se konají poprvé od změny íránského prezidenta a svět doufá, že Íránci budou otevřenější.

Prezident Hasan Ruhání už dřív prohlásil, že chce neshody se Západem ukončit. Teherán nicméně nepřistoupí na přerušení, omezení ani zastavení procesu obohacování uranu a nedovolí vyvézt ani gram obohaceného materiálu do ciziny, prohlásil před odletem do Ženevy náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghčí. „Nepřijeli jsme sem ztrácet čas. Chceme skutečná jednání a věříme, že naše návrhy jsou pro ně vhodné,“ řekl.

Jednání vede ministr Zaríf, který ale bude přítomen jen jejich úvodní části. Zbylé rozhovory povedou ředitelé politických sekcí ministerstev zahraničí. Poprvé je jednacím jazykem angličtina. Za režimu minulého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda používali Íránci perštinu a museli být přítomni tlumočníci.

Zaríf na úvod jednání předložil nové návrhy v dokumentu nazvaném Ukončení zbytečné krize, otevření nových horizontů. Detaily zatím známy nejsou, zástupci velmocí ale očekávají konkrétní návrhy. Ty původní z minulých rozhovorů v Kazachstánu zůstávají v platnosti, i když účastníci jsou připraveni reagovat na nové nabídky Teheránu. Velmoci v Kazachstánu začátkem letošního roku navrhly, aby se Írán vzdal obohacování uranu na 20 procent a zavřel podzemní provoz ve Fordo, kde se rovněž obohacuje uran. Zařízení je ale hluboko pod zemí a nedá se monitorovat ze vzduchu. Výměnou vyjednávači ze skupiny 5+1 nabízeli uvolnění sankcí týkajících se obchodování se zlatem, s dalšími vzácnými kovy a také s ropou. Íránci to tehdy odmítli jako nedostatečnou nabídku.

Video V Ženevě se jedná o íránském jaderném programu
video

V Ženevě se jedná o íránském jaderném programu

Od nynějšího setkání skupiny 5+1 (pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo) s Íránem se podle převládajícího názoru nedá čekat žádný průlom. Podle šéfa íránské diplomacie se mají vyjednávači napřed dohodnout na harmonogramu dalšího postupu, podrobnosti pak mají být vypracovány při následujících setkáních na úrovni ministrů zahraničí.

Obě strany nicméně popsaly náladu v Ženevě jako „opatrný optimismus“. Izrael ale před optimismem varuje – a snaží se vyjednavače přesvědčit, aby Teheránu nijak neustupovali. „Írán se chce zoufale zbavit sankcí. Jejich uvolnění by bylo historickou chybou, protože dosažení cílů je blízko. Teď můžeme pomocí diplomacie ukončit íránský jaderný program,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.