Parolin, číslo 2 v katolické hierarchii musel na operaci

Řím - Nový vatikánský státní tajemník Pietro Parolin se měl ujmout úřadu, kvůli urgentní operaci ale na slavnostní ceremonii nedorazil, píše server Telegraph. Ve funkci vystřídá kardinála Tarcisia Bertoneho. Ten čelil kritice v souvislosti se skandálem kolem sexuálního zneužívání dětí katolickými kněžími. Parolin nastupuje do úřadu státního sekretáře poměrně mladý - ve věku osmapadesáti let.

Pro papeže Františka by měl být Parolin ceněným spojencem při reformě římskokatolické církve. Je totiž považován za otevřeného a schopného muže s velkými zkušenostmi. Jeho jmenování, k němuž došlo v září, vyvolalo všeobecný souhlas.

Markéta Šindelářová z tvůrčí skupiny náboženských pořadů Českého rozhlasu

„František si nedávno složil radu osmi kardinálů z různých koutů světa, kteří pracují na reorganizaci celé kurie – na tom, aby státní sekretariát neměl takovou moc nad různými kongregacemi a podobně. Vše by mělo fungovat jednotněji a transparentněji.“


„Je to skvělá volba, Parolin je výkonný diplomat, dobrý vyjednávač,“ prohlásil v komentáři pro vatikánský rozhlas francouzský arcibiskup Jean-Louis Tauran, který působil za papeže Jana Pavla II. ve funkci vatikánského „ministra zahraničí“.

Papež František
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Riccardo De Luca

Funkci státního tajemníka mohou vykonávat pouze kardinálové

Bertoneho si na post vybral papež Benedikt XVI., po jeho abdikaci vedl italský kardinál několik dní celou katolickou církev. Osmasedmdesátiletý Bertone byl ale ve Vatikánu již delší dobu terčem kritiky, zejména v souvislosti se skandálem kolem sexuálního zneužívání dětí katolickými kněžími. Jeho odchod proto pro znalce vatikánských poměrů není překvapením.

„Vyčítána mu byla rovněž váznoucí komunikace mezi Vatikánem a diecézemi na celém světě. Změna je proto důležitá,“ poznamenala Šindelářová. Bertone nebyl původně diplomat, sekretáři za sebou přitom většinou mají právě tuto minulost.

Bertoneho nástupce Parolin pochází ze severní Itálie, na kněze byl vysvěcen v roce 1980. Už v roce 1986 se zapojil do diplomatických služeb Vatikánu, působil například v Nigérii či Mexiku. V období 2002 až 2009 byl vatikánským podsekretářem pro vztahy mezi státy. V srpnu 2009 ho Benedikt XVI. jmenoval arcibiskupem a papežským nunciem ve Venezuele za éry prezidenta Huga Cháveze.