Konference k Sýrii bude. Kdy, to nikdo neví

Damašek – Další mezinárodní konference o Sýrii se bude konat v Ženevě 23. a 24. listopadu, oznámil dnes v Moskvě místopředseda syrské vlády. Rusko a Spojené státy, které jsou spolupořadateli konference ale později popřely, že by už bylo stanoveno datum jejího konání. Setkání, které je připravováno už od května, má nalézt cestu k ukončení občanské války v Sýrii.

Podle mluvčí zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Lachdara Brahímího nebylo datum konference, jíž se mají zúčastnit zástupci syrské vlády i opozice, ještě dohodnuto. Neočekává prý, že by datum bylo oznámeno dříve než začátkem listopadu. „Zatím ještě neoznamujeme data (konání konference), protože si nemyslíme, že byla s konečnou platností dohodnuta všemi stranami,“ prohlásila Chavla Mattarová. Dodala ale, že se Brahímího zástupce Násir Kidva sejde s představiteli syrské opozice v Istanbulu a dalších městech, aby s nimi „projednal určitá data v listopadu“.

„Není to věcí syrských činitelů, spadá do kompetence generálního tajemníka OSN stanovit a pak ohlásit datum dohodnuté se všemi stranami,“ řekl ruský diplomat. „Žádné datum není určeno, dokud není stanoveno a oznámeno OSN,“ řekl také vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí.

Konference má navázat na tu, která se uskutečnila loni. Připravovanému setkání se proto říká Ženeva 2 a na rozdíl od toho loňského se ho mají zúčastnit také zástupci syrské vlády a opozice.

Rusko jako spojenec Damašku požádalo USA, které se staví za opozici, aby pomohly přimět opoziční předáky k účasti na ženevském rokování. Syrská opozice je ale roztříštěná a její jednotlivé frakce se nedokážou shodnout na společném postupu.

Syrská vláda - stejně jako Rusko - odmítá poskytovat záruku Asadova odstoupení a chce, aby se o tom rozhodlo v příštích volbách. Prezidentovi končí mandát příští rok. USA jsou toho názoru, že Asad ztratil legitimitu a neměl by být v příští vládě. Asad sám řekl, že ještě není rozhodnut, zda bude znovu kandidovat, a že se rozhodne až podle toho, jakou podporu bude mít mezi Syřany.

Bašár Asad při rozhovoru pro čínskou televizi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: SANA

Na likvidaci chemických zbraní už se pracuje

Společnou misi OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Sýrii, jejímž cílem je likvidace syrského chemického arzenálu, povede Nizozemka Sigrid Kaagová. Vybrána byla po dohodě obou organizací a její jmenování už schválila i Rada bezpečnosti.

Úkolem mise bude zajistit do 30. června příštího roku lokalizaci a zničení všech chemických zbraní v Sýrii, jak je zakotveno v rezoluci RB OSN z konce září. První skupina odborníků z obou organizací je na místě od 1. října a podle OPCW prověřila už 11 z 20 míst spojených se syrským vojenským chemickým programem. V šesti zařízeních prý experti zničili „kritické vybavení“.

V Aleppu zmizelo několik reportérů

Televize Sky News Arabia mezitím oznámila, že od úterý pohřešuje skupinu svých reportérů, kteří pracovali v severosyrském Aleppu. Stanice ztratila kontakt s mauritánským reportérem Ishakem Moctarem, libanonským kameramanem Sámirem Kasabem a jejich syrským řidičem. Televize vysílá z Dubaje v arabštině a svůj tým do Sýrie vyslala hlavně ke sběru informací o tamní humanitární situaci.

Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) vyzvala Egypt, aby lépe zacházel s běženci ze Sýrie. Mnozí v Egyptě končí ve vazbě a jsou pak deportováni zpět do vlasti, i když jim tam hrozí nebezpečí.

AI našla ve vazebních zařízeních mezi Syřany i roční dvojčata. Při deportacích prý jsou děti někdy odděleny od rodičů. Špatné podmínky v Egyptě pak vedou mnohé Syřany k dalšímu útěku, kdy zamíří do Evropy a podstupují nebezpečnou plavbu na lodích.