Janukovyč dovolí Tymošenkové odjet do ciziny

Doněck (Ukrajina) - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes v projevu v Doněcku slíbil, že podepíše připravovaný zákon umožňující vězněné vůdkyni opozice Juliji Tymošenkové vycestovat za léčbou do ciziny. Příslušný zákon zatím Ukrajina nemá, ale parlamentní strany ho už vypracovaly, řekl prezident.

Tymošenková si půldruhého roku léčí v nemocnici v Charkově vyhřezlou meziobratlovou ploténku a bez opory nemůže chodit. Podle nedávného dobrozdání ošetřujících německých lékařů není plné uzdravení bez operace v Berlíně možné.

„Po dvou letech bolestí v zádech a opakovanému vyhřeznutí ploténky je podle našeho názoru operace jedinou cestou, jak zajistit úspěšnou léčbu,“ řekl neurolog Max Einhäupl, který často za Tymošenkovou na Ukrajinu zajíždí. Berlínská klinika Charité je podle něj připravena pacientku přijmout a operaci provést.

Ukrajinské expremiérce Tymošenkové hrozí už třetí žaloba
Zdroj: ČT24

Podle špiček ukrajinské justice neexistuje v zákonech země právní nástroj, který by vycestování expremiérky umožňoval. Tymošenková byla před dvěma lety odsouzena za zneužití pravomocí k sedmi letům vězení. Trest považuje za politickou mstu prezidenta Janukovyče.

„Politické strany zastoupené v parlamentu připravily návrh zákona, který umožní tento úkol (tedy vycestování Tymošenkové) vyřešit,“ řekl prezident v projevu v Doněcku. „Zatím jsme neměli zákon, který by to umožňoval. Jakmile parlament tuto otázku vyřeší a na mém stole se takový zákon objeví, bude řada na prezidentovi. Pokud parlament takový zákon schválí, přirozeně ho podepíšu,“ konstatoval Janukovyč.

Osvobození Tymošenkové si Evropská unie klade jako podmínku podpisu asociační dohody s Kyjevem, který se má uskutečnit koncem listopadu na summitu Východního partnerství v litevském Vilniusu.


Dcera vězněné vůdkyně opozice Jevgenija Tymošenková dnes řekla, že její matka by mohla do Německa vycestovat nejpozději 19. listopadu.

Janukovyčův slib způsobil na Ukrajině údiv

Doněcké prohlášení Janukovyče vyvolalo v ukrajinských médiích údiv. List Ukrajinska pravda připomněl čtenářům nedávné prohlášení poslanců Janukovyčovy Strany regionů, podle nichž v parlamentu žádný návrh zákona o výjezdu vězňů k léčbě do zahraničí není. Ukrajinská opozice navíc opakovaně tvrdí, že hlava státu k omilostnění Tymošenkové žádný nový zákon nepotřebuje. „Janukovyč svalil odpovědnost za Tymošenkovou na parlament,“ nadepsal dnes svou informaci list Ukrajinska pravda.

Janukovyč v Doněcku nevyloučil, že po prezidentském podpisu se bude výjezdem Tymošenkové muset zabývat ukrajinský soud. „Nejspíš musí rozhodnout o podmínkách odjezdu a o nějakých zárukách,“ uvedl prezident bez dalšího vysvětlení.

Julija Tymošenková a Viktor Janukovyč
Zdroj: ČT24

Zpravodajský serveru Fokus s odvoláním na zdroje Evropského parlamentu spekuluje, že kompromisní varianta kauzy Tymošenkové počítá s řadou podmínek. Expremiérka, která je stále faktickým vůdcem ukrajinské opozice, se prý musí na tři roky vzdát práva kandidovat ve volbách. Měla by rovněž zaplatit škody, které údajně ve funkci premiérky způsobila. Jedná se údajně o částku 200 milionů dolarů (3,8 miliardy korun).

Tymošenková dlouho s odjezdem k léčbě do Německa váhala. Souhlasila, až když se ukázalo, že její setrvání ve vazbě by mohlo zablokovat podpis asociační dohody s EU. Zatím ale veřejně trvala na tom, že se účasti na politickém boji nevzdá. Podle kyjevských médií počítá hlavně s kandidaturou v prezidentských volbách, které se na Ukrajině budou konat v roce 2015.