Požáry připravily stovky Australanů o domov. A lépe nebude

Sydney - Lesní požáry v australském státě Nový Jižní Wales se dál šíří. Hasiči úmyslně spojily dva z nich – mělo by tak pro ně být snazší dostat je pod kontrolu. Plameny zničily v posledních dnech přes 200 domů a o domov přišly stovky lidí. Zatím zemřel jeden člověk. V zemi platí stav ohrožení. Pro příští dny se navíc předpovědi počasí nelepší. Školy v oblasti proto zůstanou zavřené.

Zemi sužují desítky požárů

Hasiči dál bojují s plameny ve státě Nový Jižní Wales. Po celé zemi je podle nich až šedesát lesních ohňů, víc než desítka se přitom vymyká kontrole. „Nedokážu říct, nakolik se ohně ještě rozšíří. Nikdo z nás to nemůže říct. Ale co víme je, že jsme dohromady udělali všechno pro to, abychom je omezili,“ konstatoval komisař hasičského sboru Shane Fitzsimmons.

To, co zní jako kritický scénář, přitom má být cestou k lepší kontrole požárů. Hasiči dva z nich spojily - požáry tak přišly o další palivo a měly by zpomalit, a to ještě před ohlášenou změnou počasí, která by mohla hašení výrazně ztížit. „Za těchto podmínek záleží na minutách, jak brzy se nám podaří dozvědět se o nových požárech a zareagovat. Snažíme se zabránit, aby se zvětšovaly ve velké a ničivé,“ podotkl Fitzsimmons.

U požáru zasahovalo sedmnáct jednotek hasičů
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Měsíce nepršelo. A přijdou vedra

V zemi pomáhají hasiči z celé Austrálie. Meteorologové na příští dny předpovídají až třicetistupňové teploty a silné nárazy větru. Místní obyvatelé mluví o extrémním suchu, jaké nepamatují. „Zažili jsme to i předtím, ale tohle je strašné. Buš je tady neskutečně suchá - nikdy jsem ji takhle neviděla. Neměli jsme silné deště - napršel asi palec za čtyři měsíce,“ řekla jedna z místních obyvatelek Penny McKinlayová.

Požáry letos v Austrálii udeřily nečekaně brzy, ještě před příchodem místního léta. Podle odborníků jsou vůbec nejhorší, které stát za posledních čtyřicet let postihly.

Požáry v australské buši bývají častým jevem během léta, které na tomto kontinentu trvá od prosince do února. V roce 2009 si plameny ve státu Viktorie na jihu země vyžádaly 173 obětí na životech a tisíce domů přeměnily v popel.

/*json*/{"map":{"lat":-31.253218,"lng":146.921099,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-31.253218,"lng":146.921099,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/