Brali jsme zboží do úschovy, omlouvá keňská armáda rabování

Nairobi - Keňští vojáci během zářijového zásahu proti teroristům v nákupním středisku v Nairobi nerabovali, ale brali zboží jen „do úschovy“. Tvrdí to vrchní velitel armády Julius Karangi, který vypovídal před parlamentním výborem vyšetřujícím rabování ve Westgate Mall. Média dnes také zveřejnila milostnou poému Ó šejku Usámo z pera „bílé vdovy“ Samanthy Lewthwaiteové, která možná měla v teroristickém útoku v Nairobi prsty.

Podle Karangiho si vojáci jen „vzali pití ze supermarketu, aby uhasili žízeň“. Na dotaz, proč odnášeli další zboží, Karengi odpověděl, že ho „zajistili a vzali do úschovy“. Majitelé obchodů v luxusním nákupním středisku, mezi nimiž byli prodejci drahých šperků, mobilních telefonů, hodinek, kamer a fotoaparátů, nákladných obleků i spodního prádla, uvedli, že jejich provozovny byly zcela vyrabovány. Několik majitelů obchodů tvrdí, že před útěkem z nákupního střediska své obchody zamkli. Když se do nich vrátili, našli dveře vylomené, výlohy rozbité a všechno cennější zboží ukradené.

Bezpečnostní kamery ukázaly vojáky odnášející ven bílé igelitové tašky plné neupřesněného zboží. To bylo krátce poté, co ozbrojenci ze skupiny Šabáb napojené na al-Káidu zahájili útok, při němž zabili 67 lidí včetně žen a dětí; podle keňského Červeného kříže se dalších 23 lidí stále pohřešuje. Druhý den obléhání, kdy do střediska měla přístup jen armáda, jsou na záznamech vidět vojáci odkládající zbraně na zem, aby měli obě ruce volné na rabování obchodů.

„Bílá vdova“ napsala ódu na Usámu

Britka Samantha Lewthwaiteová, kterou úřady s útokem na nákupní středisko spojují, napsala ódu na bývalého vůdce teroristické sítě al-Káida Usámu bin Ládina. „Ó šejku Usámo, můj  otče, bratře, /Má láska k tobě je jako žádná jiná!“ cituje z milostné básně britský list The Guardian. Báseň našli vyšetřovatelé v laptopu Lewthwaiteové, devětadvacetileté manželky na Jamajce narozeného Germaina Maurice Lindsayho - jednoho ze čtyř sebevražedných atentátníků, kteří 7. července 2005 v Londýně zabili 52 lidí a na 700 zranili.

Jihoafrické doklady Samanthy Lewthwaiteové
Zdroj: ČT24

Ve své ódě na zabitého vůdce al-Káidy Lewthwaiteová píše, že je teď „na lepším místě“, a dodává: „Na nás, co jsme zbyli, je pokračovat v díle tvém, usilovat o vítězství, než se staneme mučedníky.“ Báseň je napsaná v „klopýtavém verši“ s řadou špatně napsaných slov. Laptop našli detektivové v domě Lewthwaiteové v keňské Mombase. Policie tu objevila mimo jiné i paměťový disk, z nějž vyplývá, že „bílá vdova“ osm let zkoumala chemikálie a výbušné látky a zjišťovala, jak se dělají bomby.

Na Lewthwaiteovou minulý měsíc vydal Interpol mezinárodní zatykač, který se ale vztahuje na její dřívější spojení s teroristickými útoky. Není v něm zahrnuta spekulace o jejím možném zapojení do útoku na luxusní nákupní středisko Westgate Mall.

Milostná poéma Samanthy Lewthwaiteové na Usámu bin Ládina

Oh sheik osama my father, my brother
My love for you is like no other
Oh Sheik Osama now that you are gone
The muslims must wake up they must be strong
I know that you are in a better place
That Allah has bestowed upon you grace.
Us we are left to continue what you started.
To seek the victory until we are martyred.
To instill terror into kuffar.
Until the world is governed by la illaha illala.
Oh sheik osama no [sic] this for true
My heart will not find peace until all muslims do.
Everything you had you gave for Allah
No surrender will take us all far.
Your life an example of how we should be.
Oh Muslims listen to our beloved sheik's words
Let not his struggle and efforts go unheard
Revive what he started and strive to success
Then maybe we can be raised with the best.
Oh sheik Osama we are jealous of you to be of those who the promise is true
The promise is truth which is binding if only we knew
Verily Allah has purchased the lives of the believers that theirs shall be paradise.
They fight in Allahs cause, so they kill and are killed.
It is a promise binding on Allah in taurat, injill and Qur'an
And who is truer to his covenant than Allah?
As for our enemies our words will be less.
You picked the wrong army to contest.
Al Qaeda are stronger and fiercer than ever.
Thinking in the end you are stupid it will NEVER
Be over until the day that we see our lands returned and governed by He Allah the almighty, whose law is complete.
So make your plans and He is the best of planners.
Their was no victory for you Mr Obama, the honour is his on martyred Osama!!!!!!!!!!!!!!!!


/*json*/{"map":{"lat":-1.2566804506591,"lng":36.803265810013,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/