Zahraniční tisk: Volby nic nevyřešily, Babišova moc roste

Berlín/Bratislava/Moskva – V Česku je po volbách a zahraniční média už hodnotí zdejší situaci. Dle německých médií předčasné volby politickou krizi neukončily, zůstává totiž stále otevřené, kdo bude v zemi vládnout. Rozhodující slovo bude mít prý Babišovo ANO. Slovenský tisk přizvukuje a za skutečného vítěze voleb má právě slovenského miliardáře. Bez jeho podpory se prý nový kabinet neobejde. V Rusku zase tvrdí, že vítězové nemají co slavit.

Slovenský tisk

Jednání o vzniku nové české vlády budou náročná, zaznívá od slovenských novinářů. „Touha po změně a potrestání tradičních stran přivedla Čechy do nejistoty. Před volbami to vypadalo na výhru levice, po hlasování je vítěz někdo jiný. Je jím hnutí ANO miliardáře slovenského původu Babiše,“ napsal např. list Pravda.

Nízký výsledek voleb prý zlomí vaz Bohuslavu Sobotkovi a sociálním demokratům. Pravda poukázala na rozepře mezi ním a stranickým křídlem v čele s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem, který ho vyzval k rezignaci. „Strana, ve které slabý předseda a silný první místopředseda představují dvě frakce, jež se přetlačují o vliv, nemohla na voliče působit coby jasné a čitelné východisko z politické krize,“ míní Pravda.

Titulky listu SME zase hlásají: „Českým vítězem je Babiš.“ Bez jeho podpory nemá příští vládní sestava údajně šanci. „Zásadní názor na účast ve vládě změnil za několik hodin z ne na ano, možná. Nový lídr bude mít problém zvyknout si upřednostnit zájmy státu před vlastními,“ soudí list. Noviny zároveň upozornily, že v době, kdy se rozhoduje o vedení země, Babiš vycestoval do Francie. Kvůli roztříštěnosti politické vůle tak není možné, aby Parlament mocensky konkuroval prezidentu Zemanovi, jehož pozici letošní volby prý jen upevnily.

Hospodárske noviny zase ve volbách vidí konec éry dvou tradičních českých stran ČSSD a ODS. „Po opakované otravě jedem z korupce, polomafiánských kmotrů a žabomyších sporů nastupuje nová éra, kterou v první řadě zatím netvoří až tak program jako nové tváře (Andrej Babiš, Tomio Okamura). Tak vypadá jasná odpověď Čechů na blbou náladu, kterou reprezentovala jedna politická garnitura,“ napsal list, přičemž poukázal na vysoký počet stran, které se do sněmovny dostaly.

Slovenští žurnalisté se shodli, že příští česká vláda bude patrně sestavena s podporou ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Německý tisk

Německá média se v dnešních komentářích zabývají otázkou, kdo vlastně bude v zemi vládnout. Předčasné volby toho totiž prý moc nevyřešily. Poukazují přitom na to, že pro nadcházející vývoj české politiky bude mít rozhodující slovo hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, kterého rozhlasová stanice Deutsche Welle označila za populistu.

Stanice dále míní, že se po sedmi letech rozkladu pravicové vlády čekalo, že levice vyhraje s velkým náskokem. To se však nestalo.

List Mittelbayerische Zeitung vidí současný volební výsledek jako výsledek hlubokého zoufalství lidí v zemi. „Velký podíl Akce nespokojeného občana miliardáře Andreje Babiše a úspěch skalních komunistů ukazují, jak hluboko krize důvěry sahá,“ píší noviny. Další tragédie Česko čeká, protože se stále neví, kdo se chopí moci.

Po devíti měsících v úřadu popularita prezidenta Zemana klesá. Kladně ho hodnotí jen 15 procent občanů, neutrálně 42 procent a negativně 38 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro deník MF Dnes. V České republice je pravděpodobně osobností roku.
Zdroj: ČTK/ČRo
Autor: Khalil Baalbaki

Novináři poukázali na rostoucí moc prezidenta Zemana a teď už i Babiše. Jeho prohlášení o řízení státu jako firmy odsoudila. „Klíčová slova tu jsou maximalizace zisku, produktivita, snižování personálních nákladů. Stát je tu naproti tomu především pro lidi. Nebo by alespoň měl být,“ napsaly Mittelbayerische Zeitung.

Podle deníku Die Welt nebyl úspěch protestních hnutí zcela neočekávaný. List připomíná, že už před volbami politologové mluvili o protestním hlasování. „Voliči ale nijak zvlášť spokojení se svou volbou nejsou,“ napsal list a připomněl bleskové průzkumy, podle kterých si osmdesát procent lidí myslí, že politická krize volbami neskončila.

Ruský tisk

Podle ruského tisku nemají vítězové českých voleb důvod slavit, protože sestavit vládu bude náročné. Pat hraje do karet prezidentovi Zemanovi. Kommersant píše, že se jedná o „útrpné vítězství“ a není tedy co slavit.  „Ať už voliči levého středu nepřišli k urnám kvůli pěknému počasí a chataření, anebo sama kampaň ČSSD byla příliš bezzubá, či ať to bylo jakkoli, sociálnědemokratická vláda s tichou podporou komunistů v Česku nevznikne. Ačkoliv právě na takové variantě se 'oranžoví' a 'rudí' v předvečer voleb domlouvali,“ napsal Kommersant.

Za faktického vítěze označili novináři také Babiše a stejně jako u německých kolegů padlo v jeho případě slovo populista.

KDU-ČSL - Pavel Bělobrádek, Petr Pithart a Václav Krása
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

„Přesto ale nebude pro sociální demokraty snadné najít společnou řeč s ANO. Nemálo se rozcházejí v programech, zejména v daňové politice, a také sám Babiš říkal, že by chtěl být ministrem financí, a to je jedna z klíčových pozic. Bude-li ČSSD souhlasit, bude to velice velký ústupek, který se voličům levice nemusí líbit,“ podotkl list. V takovém případě by roli třetího partnera, zajišťujícího parlamentní většinu, mohli sehrát lidovci.

I Moskovskij komsomolec usoudil, že „uspěla česká levice a slovenský miliardář“, ale volby nemají jednoznačného vítěze a i vedení sociální demokracie je nespokojeno. „Ani jedna z hlavních českých stran není s to sama vytvořit vládu, což hrozí dlouhými jednáními o koalici,“ dodal.