I padlí psi vojáků mají svůj památník. Najdete ho v San Antoniu

San Antonio (USA) - Americká armáda v pondělí odhalila první památník vojenských psů padlých v boji. Stojí na základně vojenského letectva Lackland v San Antoniu a nese nápis Strážci americké svobody. Vysoká bronzová socha zpodobňuje čtyři psy a psovoda. Nejedná se však o první projev úcty k výkonům vojenských psů. Za první světové války byl například vojenský pes Stubby za vyčenichání jedovatého plynu povýšen na seržanta a stal se maskotem Georgetownské univerzity ve Washingtonu.

„Tito psi byli stejní vlastenci jako kdokoli jiný, kdo sloužil v armádě,“ říká vojenský psovod John Baker z Fallonu v Nevadě. Památník, který financovaly soukromé dary, zahrnuje sochy čtyř hlavních plemen psů používaných v armádě od druhé světové války - dobrmana, německého ovčáka, labradora a belgického ovčáka.

Vojáci v Afghánistánu se psem
Vojáci v Afghánistánu se psem

Například už za první světové války se dočkal ocenění buldok Stubby. Za války pomohl vyčenichat jedovatý plyn a byl za to povýšen na seržanta. Od generála Johna Pershinga pak dostal ještě medaili za statečnost. Během druhé světové války, v Koreji a Vietnamu se psi využívali jako strážní, průzkumníci a stopaři. V Iráku a v Afghánistánu pomáhali hledat nástražná výbušná zařízení a bomby. Vojenská základna Lackland zahrnuje výcvikové středisko, které od roku 1958 cvičí psy pro všechny složky armády.