Zemřela dvacetiletá Brooke - výjimečná a jedinečná dáma

Washington - Ve dvaceti letech zemřela Američanka Brooke Greenbergová, která se narodila s mimořádně vzácnou poruchou nazývanou syndrom X. Zůstala kvůli ní celý život velká jako dvouleté batole, vážila asi sedm kilogramů a mentálně byla na úrovni ročního dítěte. Jediné, co na jejím těle rostlo, byly vlasy a nehty. Není známo, že by na světě žilo nějaké další dítě trpící stejnou nemocí.

Greenbergová žila ve státě Maryland s rodiči a třemi sestrami. Zemřela minulý týden na plicní onemocnění, sdělil otec Howard Greenberg. „Budeme na ni denně vzpomínat. Byla velmi, velmi, velmi mimořádné dítě,“ dodal. 

Brooke nedokázala mluvit, ale o to, co chtěla, si dokázala říct různými zvuky a dalšími způsoby. Jeden z jejích lékařů Richard Walker uvedl, že za všechny roky zaznamenal na jejím mozku jen minimální změny. Kdyby vědci dokázali rozklíčovat genetickou mutaci, kvůli níž byla Brooke taková, jaká byla, pak by možná mohli odhalit tajemství stárnutí a umírání, dodal Walker.

Podle otce Greenberga rodina nikdy nezjistila, že by na světě žilo dítě trpící stejnou nemocí jako jejich dcera. „Řekli nám, že je jediná z 6,7 miliardy lidí. Byla výjimečná,“ prohlásil.

Brooke Greenbergová
Brooke Greenbergová