Lanza byl posedlý střelbou v Columbine a od dětství se vyžíval v násilí

Newtown (Connecticut) - Americká policie zveřejnila kompletní zprávu o loňském masakru v základní škole v Newtownu v americkém státu Connecticut, při kterém střelec Adam Lanza zabil 26 lidí. Dokument, jejž činitelé označili za bolestný, obsahuje tisíce stránek textu a fotografie. Mimo jiné odhaluje nové informace o životě útočníka, který podle všeho trpěl duševní poruchou.

Lanza loni 14. prosince v základní škole v místní části Sandy Hook zavraždil 20 dětí a šest dospělých. Pak obrátil zbraň proti sobě. Ještě před masakrem doma zabil svoji matku, která ho naučila zacházet se zbraněmi použitými při útoku.

Policie už dříve zveřejnila výtah ze zprávy o vyšetřování. Uvedla v něm mimo jiné, že Lanza byl posedlý školním masakrem v Columbine z roku 1999, při němž dva studenti zavraždili 12 dětí a jednoho učitele. Vyšetřovatelé také zjistili, že Lanza jednal sám, že útok plánoval a že masakr trval méně než 11 minut.

Záběr Lanzova pokoje - sejf na zbraně
Zdroj: cspsandyhookreport.ct.gov

Lanzu fascinovala válečná zkáza, psal o ní slohové práce

Kompletní zpráva obsahuje informace o tom, že útočníkova matka den před masakrem mluvila o synových „potížích“ se známou. O něco dříve se jí Lanzová svěřila, že její syn je „stále více deprimovaný“. Celé tři měsíce prý neopustil svůj pokoj a komunikoval s ní jen prostřednictvím e-mailu.

Matka si prý v bytě také nemohla postavit vánoční stromeček, protože Adam neměl rád Vánoce. Když se ho zeptala, zda by se cítil špatně, kdyby se s ní něco stalo, řekl jí prý, že ne. „Nancy přesto nikdy nevyjádřila obavu o svou bezpečnost, když byla sama s Adamem,“ vylíčila známá, jejíž totožnost dokument neuvádí.

Zdravotní sestra Kathleen Koenigová, která se s Lanzou setkala v letech 2006 a 2007, zase vypověděla, že matka odmítala dávat Adamovi předepsaná antidepresiva. Podle Lanzové měl potíže se zvedáním ruky, což připisovala těmto lékům. Koenigová se prý neúspěšně snažila matku přesvědčit, že předepsané medikamenty s tím nemají nic společného.

Jeden z bývalých učitelů střelce pak řekl, že Lanzovy písemné práce byly velmi násilné. Pachatel masakru například na deseti stránkách fascinovaně líčil „bitvy, zkázu a válku“.

V dokumentu také jsou pitevní zprávy a nové informace o průběhu útoku. Jeden z učitelů, který se schovával ve skříni, slyšel školníka, jak na Lanzu křičí, aby odložil zbraň. Školník nakonec útok přežil. Zpráva, ve které je kvůli ochraně totožnosti studentů a děsivým podrobnostem o zločinu mnoho údajů začerněno, také obsahuje fotografie předmětů nalezených v Lanzově domě. Jde mimo jiné o zásobníky s náboji, časopisy o zbraních či sejf na zbraně, ve kterém je puška.

Lanzův zločin v USA obnovil kampaň za přísnější kontrolu prodeje zbraní. Na federální úrovni se ale nakonec žádný zákon navzdory snaze prezidenta Baracka Obamy prosadit nepodařilo. Některé státy, například Colorado, své zákony zpřísnily.