Jižní Rusko v pohotovosti: V autech se našlo už šest zavražděných

Moskva – Už šest zastřelených mužů v zaparkovaných automobilech našla ruská policie ve Stavropolském kraji severně od Kavkazu. Vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti - oblast totiž leží 300 kilometrů východně od olympijského Soči. Experti varují, že sportovní akce může vyprovokovat severokavkazské extremisty k atentátům.

Video Nález mrtvých v Stavropolské oblasti je pro policii záhadou
video

Nález mrtvých v Stavropolské oblasti je pro policii záhadou

Už ve středu policisté ve třech vozech našli tři muže ve věku kolem třiceti let s prostřelenou hlavou, v noci na dnešek byli na jiném místě regionu nalezeni tři další. Motivy série vražd zůstávají záhadou, k útokům se nikdo nepřihlásil.

Jak upřesnil zpravodaj ČT Miroslav Karas, vždy se jednalo o automobily žiguli a mrtvoly ležely na sedadlech nebo v kufru. U dvou automobilů byla uložena nálož, která v jednom případě po příchodu vyšetřovatelů explodovala, aniž by ale způsobila škody. Druhou nálož zneškodnili pyrotechnici. Vyšetřovatelé k případům žádné podrobnosti nesdělili, údajně ale šlo o stejné nálože, jaké byly použity při nedávných teroristických útocích ve Volgogradu.

Podle moskevského rozhlasu se zatím podařilo identifikovat tři oběti - jeden ze zastřelených je truhlář, druhý soukromý autodopravce a třetí taxikář. Všichni mrtví žili nedaleko místa nálezu těl, není ale jasné, zda mají cokoli společného. Policii se nicméně podařilo sestavit portrét osoby, která je z podílu na vraždách podezřelá.

Všech šest mrtvých bylo nalezeno v oblasti severokavkazských lázeňských středisek Miněralnyje Vody, Kislovodsk, Jessentuki, Pjatigorsk a Železnovodsk. Ruští novináři připomínají, že už koncem loňského prosince v Pjatigorsku před sídlem místní policejní stanice explodoval osobní automobil, v němž zahynuli tři lidé. Případ zatím zůstal neobjasněn.

/*json*/{"map":{"lat":43.92485461434851,"lng":41.53822057890624,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Série vražd zvýšila nervozitu v celé oblasti, která leží jen asi 300 kilometrů východně od Soči, dějiště únorové zimní olympiády. Ruští bezpečnostní experti opakovaně varují, že velká sportovní akce může vyprovokovat severokavkazské extremisty v okolních městech k atentátům. „Rusko riskuje, když pořádá olympiádu v Soči, které je od severního Kavkazu tak blízko,“ prohlásil politolog Alexej Malašenko.

Ve Volgogradě, vzdáleném od Soči asi 650 kilometrů, koncem loňského roku při dvou sebevražedných atentátech zahynulo 34 lidí a další stovka byla zraněna. Stopy teroristů vedou k radikálům na severní Kavkaz. Jejich šéf už v létě pohrozil, že situaci v zemi před olympijskými hrami destabilizuje.

Gruzínští politici do Soči nepojedou, hry ale bojkotovat nebudou

Gruzie dnes vyjádřila ochotu pomoci Rusku se zajištěním bezpečnosti olympiády v Soči a nebude hry bojkotovat, gruzínští politici však na hry nepojedou. Gruzínský ministr pro usmíření a občanskou rovnoprávnost Paata Zakareišvili to řekl ruskému listu Kommersant. Gruzínští představitelé se podle deníku nechtějí v Soči ocitnout v blízkosti předáků odtržených provincií Abcházie a Jižní Osetie, které Tbilisi a většina zemí světa nadále považuje za součást Gruzie.

„Premiér (Irakli) Garibašvili oznámil dříve než jiní evropští politici, že se zahájení her nezúčastní, ale náš olympijský výbor a sportovci do Soči pojedou,“ prohlásil Zakareišvili. Výzvy opozice k bojkotu olympiády kvůli „ruské okupaci Abcházie a Jižní Osetie“ odmítl, protože „sportovní zápolení nemá nic společného s konflikty“ a bojkot her „by byl nikoli proti Rusku, ale proti Mezinárodnímu olympijskému výboru“. „Není to ruská olympiáda, ale olympiáda pořádaná v Rusku. V zájmu Gruzie je napomoci úspěšnému provedení jedinečného mezinárodního projektu v Soči,“ řekl gruzínský ministr.