Nadšenec si vydražil lov nosorožce, peníze mají jít na ochranu dalších

Dallas – Neznámý kupec si v přepočtu za 7 milionů korun vydražil povolení k odstřelu vzácného nosorožce černého. Aukce proběhla v Dallasu a opravňuje k lovu v africké Namibii, kde ohrožený druh zvířete žije. S aukcí se nemohou smířit ochránci přírody, podle namibijských úřadů ale právě vydražená částka půjde na záchranu ohrožených druhů.

Dražbu pořádala organizace Dallas Safari Club a její mluvčí odmítl říci, kdo odstřel získal. Vydražitel má povolení k zabití jednoho samce nosorožce černého s tím, že namibijští ochránci přírody ho budou na lovu doprovázet, aby se ujistili, že usmrtil ten správný kus. Prý má jít již o starého samce, který začal být agresivní, ohrožoval ostatní zvířata a uvažovalo se o jeho utracení. 

Dallas Safari Club očekával, že aukce vynese 250 tisíc až jeden milion dolarů. Veškeré získané peníze mají jít namibijské vládě, která v posledních letech marně bojuje s pytláky, protože nemá na jejich zastavení dostatečné finance. „Biologové v Namibii doufali, že americká dražba vynese rekordní částku, která umožní ochranu nosorožců. To se i stalo,“ uvedl ředitel dallaského klubu Ben Carter. 

Množství lidí proti aukci protestovalo. Petici za její zastavení podepsalo na internetu přes 75 tisíc lidí, kteří argumentovali tím, že černí nosorožci nemohou být chráněni, když bude dovoleno je zabíjet.