V Texasu po nařízení soudu odpojili od přístrojů těhotnou ženu

Washington - V nemocnici v Texasu odpojili od přístrojů těhotnou ženu, která prodělala mozkovou smrt. Lékařům to nařídil soud. Odpojení od přístrojů žádal manžel pacientky, nemocnice ale zákrok odmítala provést, argumentovala záchranou nenarozeného dítěte. 

Soudce R. H. Wallace dal nemocnici John Peter Smith Hospital čas na odpojení ženy do pondělního odpoledne. „Žalované straně bylo nařízeno prohlásit paní Munozovou za mrtvou a odstranit respirátor a veškeré další přístroje, které ji udržují při životě,“ uvedl ve svém verdiktu. Nemocnice pacientku odpojila v neděli. 

Erick Munoz i jeho žena se živili jako zdravotníci a vždy trvali na tom, že nechtějí skončit na přístrojích. Munozův advokát zároveň tvrdil, že umělé udržování ženy při životě kvůli plodu, který nosí v těle, by mohlo vyvolal nebezpečný precedent.

Marlise Munozová byla ve 14. týdnu těhotenství, když ji její manžel nalezl loni 26. listopadu doma v bezvědomí. Nejspíš krevní sraženina měla u ní fatální následky. O dva dny později lékaři oznámili, že je její mozek mrtvý.