Soumrak zeleného byznysu? Nové restrikce dopadají na Amsterdam

Amsterdam - Evropská Mekka společenské zábavy dál mění svou tvář. Nizozemsko zavedlo v novém roce přísnější pravidla pro prodej alkoholu i lehkých drog - a obchodníci v Amsterdamu začínají po několika týdnech cítit první negativní dopady. Nižší zisky už některé obchodníky dokonce dohnaly k žalobám. Osobní svoboda, odrážející se i v liberálním přístupu k neřestem, je v Nizozemsku citlivé téma. Co konkrétně obchodníkům vadí, zjišťoval přímo v tamní metropoli zpravodaj Bohumil Vostal.

U nás dlouhodobě ustálené pravidlo, v Nizozemsku ale vyvolalo pozdvižení. Cigarety a alkohol už tamní obchodníci oficiálně nemohou prodat lidem mladším 18 let. Až dosud totiž byla minimální hranice stanovena o dva roky méně. Velká města včetně Amsterdamu tak přijdou o nemalou část zákazníků, přesto se s tím prý prodejci i výrobci alkoholu dokážou smířit.

Mnohem větší problém než věkové omezení jim totiž problémy přidělávají nové daně. Za pivo, víno i tvrdý alkohol nově přicestuje do státní kasy o 6 procent více než dosud. Nizozemci si rychle spočítali, že na jedné bedně piva mohou ušetřit až 10 eur (v přepočtu 270 korun) - a proto houfně cestují do prodejen v sousední Belgii a Německu.

Nejcitelněji zasáhlo zvýšení daní právě nizozemské pivovary, které podle svých zástupců přicházejí o peníze v řádu milionů eur. Majitelé barů, kteří pro alkohol míří do ciziny stále častěji, si od nich dokonce vysloužili nařčení z pašování.

Cedule upozorňující na zákaz užívání alkoholu a marihuany
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Peter Dejong

Právě zvyšování daní je ale podle historiků s Nizozemskem tradičně svázané. Díky němu se navíc Nizozemci mohli v minulosti spolehnout na silnou obranu a udržet území v současných hranicích. Při povstání v 16. století proti Španělsku byly pro Nizozemce totiž daně z piva klíčovým příjmem pro udržení armády, která dokázala tehdejší španělské impérium porazit.

Kromě alkoholu ale obchodní politice Amsterdamu neodmyslitelně vládnou i tzv. coffee shopy, které legálně nabízejí marihuanu. Zde největší starosti nedělá zvýšení daní ani věkové omezení, nýbrž to časové. Od ledna 2014 provozovatelé dostali zákaz mít otevřeno přes den - a to až do 18. hodiny, pokud sídlí méně než 250 metrů od škol.

Zákazníci coffee shopů
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Cohen Suyk

Hned 13 provozovatelů podalo žalobu na amsterdamskou radnici. Vadí jim, že od ledna 2014 dostali zákaz mít otevřeno přes den. A to až do 18. hodiny, pokud sídlí méně než 250 metrů od škol. Ti, kdo sídlí školám na dohled, budou muset zavřít úplně. Město se tím chce ujistit, že studenty nebudou lákat k nákupu omamných látek při vyučování. Už několik majitelů tak podalo žaloby na městskou radnici.

Zbývající coffee shopy se brání, že přijdou o zákazníky, a budou muset tudíž propouštět. Město ale vzkazuje, ať si založí jiné podnikání. S dalším rozvojem obchodů s marihuanou totiž Amsterdam nepočítá. Naopak, do roku 2016 chce podobně odstranit 40 prodejen lehkých drog. Řídí se přitom heslem, že vzdělání je důležitější než kontroverzní byznys.