K tomu, aby se člověk stal Malťanem, už jen peníze nestačí

Valletta - Malta na nátlak Evropské unie pozměnila svůj kontroverzní zákon, který umožňoval cizincům koupit si občanství v této středomořské zemi. Původně místní úřady stanovily, že žadatelé ze zemí mimo Evropskou unii získají maltské občanství za nejméně 1,15 milionu eur, tedy necelých 32 milionů korun. Nově teď na nátlak EU přidaly podmínku, že cizinci budou muset strávit na Maltě nejméně rok, než o občanství zažádají.

Praxi prodávání občanství v Evropské unii před dvěma týdny odsoudil Evropský parlament. Udělování občanství je sice právem jednotlivých členských států, ty tím ale současně cizincům z neunijních zemí otevírají dveře do celé osmadvacítky. Maltské rozhodnutí se nelíbilo ani Evropské komisi. „Občanství nemůže být na prodej,“ uvedla tehdy ve Štrasburku eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. „Je to základní prvek naší Unie a my ho nemůžeme opatřit cenovkou,“ dodala.

Podle pozměněného zákona musí žadatel o občanství „prokázat, že pobýval na Maltě po dobu nejméně 12 měsíců“. Jak již dříve prohlásila eurokomisařka Redingová, žadatelé musí mít „skutečné vazby na zemi“, a nikoli jen schopnost zaplatit daný finanční obnos.

Maltský parlament v listopadu schválil zákon, podle něhož si budou moci cizinci ze zemí mimo EU zakoupit občanství této středomořské země. Maltská vláda si od tohoto programu slibuje, že zvýší příjmy státu a přiláká do nejmenší země EU investory, v prvním roce očekávali výnos asi 30 milionů eur (825 milionů Kč), což by znamenalo, že by si maltské občanství zakoupilo zhruba 45 lidí.

Společnost, která bude prodej zprostředkovávat, předpokládá, že každý rok o občanství ostrova požádá 200 až 300 osob. Opozice proti tomuto zákonu protestovala. Obává se, že se Malta stane útočištěm pro pochybné boháče, podobně jako daňové ráje v Karibiku.

Praxe poskytování občanství za úplatu není maltským specifikem. Lotyšský europoslanec za konzervativní frakci ECR Robert Zíle připomněl, že v jeho vlasti lze koupit občanství za 70 000 až 500 000 eur (1,9 až 13,7 milionu Kč). „V Lotyšsku jsme tak za jeden rok poskytli desetkrát více povolení k pobytu než Spojené království,“ poznamenal. Portugalsko zase uděluje takzvaná zlatá víza pro cizince, kteří v zemi investují.