Čtyři mrtví po výbuchu turistického autobusu na Sinaji

Káhira - Tři jihokorejští turisté a egyptský řidič dnes zemřeli při explozi v turistickém autobusu poblíž hranice mezi Egyptem a Izraelem. Asi polovina cestujících utrpěla zranění. Podle egyptské policie se jednalo o bombový útok, zatím se k němu ale nikdo nepřihlásil. Autobus převážel přes tři desítky turistů na prohlídku památek v Izraeli. Podle českého konzulátu v Egyptě žádní Češi na místě neštěstí ani ve městě nebyli.

K explozi došlo na egyptské straně hranice, u hotelu v turistickém letovisku Taba v jihovýchodní části Sinajského poloostrova. Zatím stále není jasné, co přesně explozi způsobilo. Původně se hovořilo o úmyslně nastražené výbušnině, následně se ale začalo spekulovat o zásahu protitankovou střelou. „Teď se opět vrací ta původní verze o nastražené výbušnině,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

K činu se dosud nikdo nepřihlásil. Hlavními podezřelými jsou ale místní radikálové ze sinajských beduínských kmenů. „Útok byl s největší pravděpodobností namířen proti armádě, a tedy proti vládním kruhům v Káhiře,“ míní Szántó. Turistické letovisko Taba spadá totiž stejně jako mnohá jiná letoviska pod kontrolu egyptské armády. Radikálové se tak mohou snažit o odrazení turistů cestovat do armádních letovisek a tím i o zhoršení ekonomické situace v zemi.

V oblasti Sinajského poloostrova jsou v posledních měsících aktivní islamističtí radikálové. Po loňském svržení prezidenta Muhammada Mursího armádou se jejich útoky většinou zaměřují na vojáky. Zahraniční turisté se v této neklidné oblasti stali terčem útoku vůbec poprvé od začátku politických problémů v Egyptě v roce 2011. České cestovní kanceláře do této oblasti turisty nevozí.

Video Telefonát zpravodaje ČT Jakuba Szántó
video

Telefonát zpravodaje ČT Jakuba Szántó

/*json*/{"map":{"lat":30.02376104690059,"lng":34.626080983691416,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":29.504681965645315,"lng":34.91678237915039,"type":"29","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/