Volby v Iráku se blíží, přípravu provází chaos a smrt

Bagdád - V Iráku oficiálně začala kampaň před dubnovými parlamentními volbami. Potíže se přípravě na volbu nové politické reprezentace nevyhýbají. Ústřední volební komise pět týdnů před volbami odstoupila na protest proti zasahování politiků a justice do její práce, pak ale vzali členové rozhodnutí zpět. Navrch země prochází nejsilnější vlnou násilí po sedmi letech, jen v tomto roce zemřelo přes 1 600 lidí.

Tiskárna v centru irácké metropole běží naplno, denně tu vytisknou 2,5 tisíce letáků a plakátů pro 70 kandidátů. „Pojedeme takhle až do 30. dubna, možná tedy budeme mít hotovo o trochu dřív, řekněme 20. dubna, protože kandidáti chtějí mít plakáty venku co nejdříve,“ tvrdí majitel tiskárny Kasim Al-Shammery.

Vyslanec OSN Nikolaj Mladenov místní správu povzbuzuje ke zdárné organizaci, i přes současné problémy Iráku podle něj hlasování ohroženo není. „Nejdůležitější úkol pro všechny je, aby hleděli kupředu a dali Iráčanům možnost si 30. dubna zvolit své další zástupce. Navzdory bezpečnostním problémům není žádný technický důvod volby odložit,“ konstatoval emisar.

Že přípravu voleb provází chaos, ale jasně ukazuje rezignace celé ústřední volební komise minulý týden. Ta se odstoupením postavila proti opačným verdiktům soudu a parlamentu. Zatímco soud totiž rozhodl o vyloučení některých kandidátů, parlament přišel s protichůdným stanoviskem. Nakonec ale komise od svého kroku ustoupila zpět.

V současném Iráku se odehrávají nejhorší násilnosti od roku 2007, při přestřelkách a pumových útocích už letos zahynulo přes 1 600 lidí. Za celý minulý rok si násilí v zemi vyžádalo skoro 9 tisíc obětí. S politickou krizí otřásají zemí i sektářské střety. Sunnitskou menšinu podporuje proti šíitské vládě teroristická organizace al-Káida, která ovládá některé regiony země.