Kroupa: Sázíme na federaci – a zároveň silnější hlas malých států

Praha – Se snahou podpořit federalizaci Evropské unie jde do nadcházejících eurovoleb lídr kandidátky SNK Evropští demokraté Daniel Kroupa. V případě zvolení by chtěl prosadit zákon umožňující přímou volbu evropského prezidenta a také posílit pravomoci Evropského parlamentu. Rovnoprávnější postavení jednotlivých států by podle Kroupy mohla zlepšit také druhá komora parlamentu. Ta by prý mohla vzniknout na půdorysu současné Evropské rady.

ČT postupně představuje priority všech lídrů politických stran a seskupení, které kandidují do Evropského parlamentu.

Evropská unie by podle představ SNK Evropských demokratů měla razantněji přistoupit k integraci, včetně schopnosti ustavit společnou armádu. „Ke konceptu federalizace se otevřeně hlásím. On je totiž obsažen v závazku při vstupu každého státu. Od roku 1950 se v schumanovské koncepci hovoří o cestě k federalizaci. Teď jde jen o to tu federalizaci, aby to byl akceschopný celek,“ říká Kroupa.

V Evropském parlamentu by se rád zasadil o to, aby lépe odrážel vůli voličů. Podle něj totiž dosud musel občany volený sbor nutně přistupovat na návrhy dominantní Evropské komise. „Tento demokratický deficit je třeba odstranit,“ dodává Kroupa. O své osobní prioritě má Kroupa jasno. „Já bych chtěl, aby byl přímo volený evropský prezident. Chtěl bych připravit volební zákon tak, aby se jím mohl stát i zástupce menší země,“ uvedl. Rád by také navázal na politiku Václava Havla. V současné politice podle něj získávají větší postavení lidé, kteří se snaží „měnit politiku lidských práv“.