Místo vlaječek a veteše by mohlo Mussoliniho připomínat muzeum

Řím - Starosta italského městečka Predappio, kde se narodil a kde je rovněž pohřben fašistický vůdce Benito Mussolini, se chystá otevřít muzeum fašismu. Obec, která je už nyní poutním místem italských neofašistů, tak prý chce vzít interpretaci historické éry, kvůli níž přijíždějí tisíce turistů, do vlastních rukou. „Až doteď jsme nechali vyprávět Mussoliniho osud prodejce vlaječek a triček. Naše jediná zbraň proti téhle veteši je kultura,“ uvedl starosta Giorgio Frassineti.

„Chci tady mít místo, kde se lidé dozví, jak se z Benita, chlapce, co se tu narodil v roce 1883, stal Mussolini. Chci místo, kde můžeme vyprávět o strašlivém 20. století s důrazem na dvacet let Mussoliniho vlády,“ dodal.

Muzeum by mělo vzniknout v opuštěné monumentální budově, kterou nechal ve 30. letech ve svém rodišti postavit sám Mussolini. Starosta ale připouští, že na realizaci svého záměru zatím nemá dost financí.

Kolem plánů na otevření muzea fašismu se také strhla vlna kritiky, podle níž vedení města nevkusně využívá temného dědictví po svém rodákovi a hodlá vydělávat na oživování jeho odkazu. „Místní úřady o tom vědí a jen to vítají, protože obraz Predappia jako fašistického symbolu lidi přitahuje a přináší tržby místním barům, restauracím a obchodům,“ míní zástupci místního antifašistickho sdružení Predappio Anti-Fascista.

Úvahy o vzniku muzea fašismu v obci poblíž severoitalského města Forli se objevily už v 90. letech, také tehdy za nimi stál starosta z levicové Demokratické strany. Záměr se ale nepodařilo realizovat.

Mussolini a Hitler
Zdroj: Wikipedia.org

Mussolini se k moci dostal v roce 1922, a to díky touze řady Italů po obnově stability a velmocenském postavení země. Záhy se z něj však stal diktátor, jehož armáda zabila desetitisíce civilistů. Mussolini byl nakonec od moci odstaven samotnými Italy a na sklonku druhé světové války, 28. dubna 1945, bez soudu zastřelen, když se pokoušel se svou milenkou uprchnout do Švýcarska. Obě mrtvoly byly pro výstrahu pověšeny na milánském náměstí Loretto.