KSČM a Evropani.cz chtějí důsledné změny, republikáni rovnou vystoupit

Praha – Evropská unie zdaleka není ideální a potřebuje reformy, bez ní by to ale zatím nešlo – tvrdí shodně lídryně KSČM v eurovolbách Kateřina Konečná a Petr Jantač za hnutí Evropani.cz. Zatímco podle zástupkyně komunistů chybí větší důraz hlavně na sociální oblast, Jantač kritizuje zejména bobtnání legislativních příkazů a norem. Třetí účastník seriálu předvolebních debat - lídr Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska Roman Sláma - pak odmítá současnou Unii jako příliš direktivní a prosazuje vystoupení Česka.

KSČM A Evropani.cz žádají reformy, pro republikány jsou nemožné (zdroj: ČT24)

ČT postupně představuje priority všech lídrů politických stran a seskupení, které kandidují do Evropského parlamentu.

Podle Slámy připomíná EU stále více totalitní zřízení, což se projevuje výrazně například v oblasti zemědělství. Podobný názor na direktivní ráz Bruselu má také Jantač, náprava je ale podle něj možná účinnou změnou společných politik. Ty ostatně požaduje také Konečná, zejména však tam, kde mají pomáhat sociálně slabším lidem.

Kateřina Konečná (KSČM): „Jestliže nám dneska uniká 125 miliard v korupci, jestliže máme 58 procent nezaměstnanosti mladých Španělů, tak je něco špatně. Evropa podle nás dává své prostředky do špatných témat. My ji chceme systémově změnit, aby se daleko více zaměřila na sociální otázky.“

Petr Jantač (Evropani.cz): „Evropská unie dělá, co by neměla dělat, a to je bobtnání legislativy. Ať více používá prostředků koordinace, porad a podobně, ale ne ten legislativní klacek, samé příkazy a zákazy. Zároveň nedělá, co by dělat měla. Chtěli bychom, aby Evropská unie oddlužila členské státy, aby ty dluhy převedla na sebe. Za druhé je třeba, aby se více integrovala zahraniční a bezpečnostní politika.“

Roman Sláma (RSČMS): „Chtěli bychom Evropu posunout směrem k suverenitě jednotlivých států, aby si samy mohly rozhodovat o svých problémech a nemíchal se jim do toho někdo z Bruselu. Odmítáme platit cizí dluhy, které jsme nezpůsobili. Odmítáme přijetí eura, které by znamenalo jednak zchudnutí a jednak splácení cizích dluhů. Nějaké společné oddlužení si nedovedu představit.“