Německý exprezident si může oddychnout, prokuratura se neodvolá

Hannover – Bývalý německý prezident Christian Wulff je očištěn. Státní zastupitelství v Hannoveru dnes stáhlo odvolání proti rozsudku, kterým ho soud v únoru zbavil obvinění z neoprávněného přijímání výhod. Prokuratura se totiž domnívá, že by při odvolání její šance na úspěch byly minimální. Osvobozující rozsudek nad Wulffem, který kvůli aféře odstoupil z funkce hlavy státu, je nyní pravomocný.

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Julian Stratenschulte

Wulff čelil obžalobě kvůli tomu, že se v roce 2008 ještě jako regionální dolnosaský premiér nechal na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest hostit filmovým producentem Davidem Groenewoldem. Ten údajně část jeho pobytu zaplatil; na hotel a na občerstvení tehdy čelného představitele křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové a jeho rodinu dal 750 eur (dnes asi 20 600 Kč). Podle žalobců tím chtěl Wulffa ovlivnit, aby uvolnil veřejné prostředky na jeho připravovaný filmový projekt John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše. Peníze nakonec Groenewold skutečně získal.

Obhajoba však tvrdila, že oba muži byli dobří přátelé a mezi takovými jsou podobné vzájemné úhrady běžné. Potvrdila to mimo jiné Wulffova manželka Bettina, s níž se exprezident rozvádí, či jeho osobní strážce. Obhájci proto požadovali zproštění obvinění. Groenewold byl ve Wulffově případu jeho spoluobviněným, také jeho hannoverský soud dnes osvobodil.

Osvobozující rozsudek média i odborníci očekávali. Soudce už v prosinci uvedl, že obžaloba je nepřesvědčivá, a spekulovalo se o tom, že bude soud ukončen už v lednu namísto původně plánovaného dubna. Později soudce schválil výslech dodatečných svědků a posunul termín rozhodnutí na konec února. Státní zastupitelství na závěr procesu ani neuvedlo, jak vysoký trest pro bývalého prezidenta žádá, a požadovalo jen další důkazní řízení.

Státní zastupitelství se proti rozsudku v březnu odvolalo. Podmínkou pro otevření nového procesu ale bylo dokázat chyby v původním procesu. Nyní prokuratura po více než měsíčním podrobném studování 76stránkového rozsudku usoudila, že pravděpodobnost na úspěch odvolání je příliš malá. Proto svou námitku proti rozsudku stáhla.

Wulff je vůbec prvním bývalým prezidentem Německa, který stanul před soudem. Kauza, kvůli které byl obžalován, byla jednou z příčin jeho předčasného konce v prezidentské funkci, na niž rezignoval před dvěma roky. Kromě podezřelého výletu na pivní festival byl zapleten i do aféry s přijetím údajně zvýhodněného úvěru na 500 tisíc eur, podezření z nátlaku na média a do dalších kauz.