Týdenní pátrání po unesených Izraelcích zatím výsledek nepřineslo

Tel Aviv - Ani po týdnu masivní pátrací operace se Izraeli nepovedlo nalézt trojici unesených židovských mladíků. Armáda stupňuje tlak na palestinský Hamas, který podle ní za únosem stojí. Hamas se brání raketovou palbou z Gazy.

Pohřešovaní mladíci Ejal, Gilad a Naftal, z nichž dvěma je 16 a jednomu 19 let, jsou studenty náboženské školy, Naftali má také americkou státní příslušnost. K jejich únosu se zatím nikdo nepřihlásil. Trojice zmizela ve čtvrtek večer, když stopovala u židovské osady Guš Ecion mezi palestinskými městy Betlém a Hebron. Izrael následně v rámci rozsáhlé pátrací operace na Západním břehu Jordánu nasadil početné armádní i policejní síly. Zcela také uzavřeli oblast kolem Hebronu ve snaze zabránit převozu zajatců do pásma Gazy nebo jinam.

Čím dál rozsáhlejší a tvrdší operace izraelské armády a policie naráží na čím dál silnější palestinský odpor. Jen v noci na dnešek se pátrající vojáci stali několikrát cílem útoku, k nepokojům došlo i v Hebronu.

Izraelské bezpečnostní složky zatkly na tři stovky Palestinců, mezi nimiž je i 53 někdejších vězňů, které v roce 2011 Izrael vyměnil za vojáka Gilada Šalita. Další takové výměně chce ale za každou cenu zabránit. Vyvíjí proto tlak na Hamas a zároveň ničí jeho struktury na Západním břehu. Zato palestinský koaliční partner Fatah při pátrání spolupracuje - prezident Mahmúd Abbás dokonce vyzval k osvobození mladých Izraelců.

Na jihu se zatím roztáčejí kola raketových útoků Hamasu a izraelských leteckých odvet a islamisté dokonce pohrozili rozpoutáním třetí intifády.