Belgická královská rodina… aneb když to mezi dvěma panovníky drhne

Brusel - Španělská rošáda přichází jen rok poté, co abdikovala nizozemská královna a belgický panovník. Jenže v Bruselu to mezi bývalým králem Albertem II. a jeho synem Philippem poněkud drhne.

Zdroj: ČTK//ZUMA Autor: Nicolas Maeterlinck

Na belgickém královském dvoře probíhá doslova válka králů i dvořanů. Dokonce i promonarchisticky naladěné belgické noviny publikují obsáhlý seznam hádek, rozepří a naschválů, které si otec a syn – bývalý a nový král – navzájem uštědřují.

A to přesto, že podle průzkumů se králi Philippovi – téměř rok od nástupu do funkce – docela daří. A to i v republikánsky naladěné vlámské části Belgie. Za dobrého krále ho považuje šedesát procent Belgičanů. Jeho manželka Mathilda pak platí za úplnou hvězdu, je dvakrát populárnější než král. Tím ale idyla končí. Podle belgických médií spolu otec a syn mluví kvůli řadě neshod už jen korespondenčně.

Belgický královský pár - Philippe a Mathilda
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ezequiel Scagnetti

Bývalý král Albert II. totiž podle svých kritiků hraje sólo. I přes zákaz svého syna vydává tisková komuniké o stavu druhého syna, který leží v umělém spánku. Sám se dokonce rozhodl, že poskytne exkluzivní interview ke svým osmdesátým narozeninám soukromé televizi RTL-TVI.

V něm například politoval svých chyb při výchově dětí. V nezvykle otevřeném rozhovoru řekl, že v královské rodině nepanovala harmonie a že děti trpěly těžkou manželskou krizí, která otřásala jeho vztahem s královnou Paolou. „Byly mezi námi prudké rozmíšky, nebyla tam harmonie. A tím naše děti velmi trpěly,“ řekl 80letý Albert. „Ideální rodiče neexistují,“ podotkl Albert. „Člověk dělá, co může. S tím, co má. Se svým charakterem i svými slabinami,“ poznamenal. Potvrdil také, že jeho manželství s Paolou se ocitlo krátce před rozvodem.

Albert II. také prozradil, že vyrůstal zcela „odříznutý“ od okolního světa. Ještě ve svých 24 letech prý směl královský palác opustit jen třikrát v roce.

Jako trest za poskytnutý rozhovor přišel vyhazov majordoma, který sloužil Albertu II. desítky let a je jeho přítelem. Bývalý král ale dosazeného nového majordoma od svého syna nepřijal, a tak teď nemá oficiálního žádného, ale de facto mu pořád slouží ten původní.

Je tu ale i otázka královské apanáže – tam se otec na syna krále zlobí, že mu nepomohl. Z víc než 11 milionů eur teď totiž bývalý král dostává ročně už jen přes 700 000 eur po zdanění. A to považuje za nepřijatelné. Jeho pověst přitom dál zastiňuje i žaloba belgické umělkyně Delphine Boelové. Ta požaduje u soudu provedení testu DNA, který podle ní prokáže, že je jeho nemanželskou dcerou. Bývalý král to také odmítá. Samotný Albert II. přiznává, že královská rodina to má horší než normální, protože i sebemenší problém se ocitne hned na veřejnosti, a tak je těžké vše ukočírovat.