Zeman: Rusové by k nám měli cestovat bez víz

Moskva/Praha – K zavádění sankcí proti Rusku není žádný důvod, stejně jako k izolaci této země. V rozhovoru s ruskou agenturou ITAR-TASS to prohlásil český prezident Miloš Zeman. Vyslovil se rovněž pro zrušení vstupních víz pro občany Ruské federace. Podle ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynka Kmoníčka to nebylo míněno jako konkrétní návrh, ale pouhá úvaha. Zrušení víz by navíc Česko nemohlo provést samostatně, neboť je součástí společného schengenského hraničního prostoru.

„Je třeba zrušit víza například s Ruskem. K čemu se zabývat takovou byrokracií, jaká souvisí s vízy?“ citovala agentura prezidenta, který vstupní víza považuje za „zbytečné překážky“. Zeman podle ITAR-TASS rovněž vyjádřil nesouhlas se sankcemi proti Rusku, které jsou zaváděny kvůli politice Kremlu na Ukrajině. Podobný postoj zaujal prezident už dříve (celá zpráva).

„Nevidím žádný důvod, proč izolovat Ruskou federaci od Evropské unie, proč hovořit o sankcích, o blokádě, o embargu. Je příležitost zvýšit úroveň naší spolupráce, a ne hovořit o sankcích, o izolaci. Izolace nás ani v jednom případě nepřivedla k úspěchu, ale pouze ke ztrátě porozumění a důvěry. A to je špatné,“ uvedl prezident.

Zaorálek: V budoucnu bych souhlasil

Podle ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynka Kmoníčka tím však nebyl míněn žádný konkrétní návrh na zrušení vstupních víz pro ruské občany. „Je to úvaha o tom, že žádné sankční ani vízové mechanismy nikdy neprospěly ekonomice žádného celku. A protože hovořil s ruským novinářem, použil pan prezident příklad Ruské federace, to je celé,“ vysvětlil Kmoníček v rozhovoru pro ČT. Zrušení víz by navíc Česko nemohlo provést samostatně, neboť je součástí společného schengenského hraničního prostoru.

„V budoucnosti bych s tím rozhodně souhlasil,“ reagoval na Zemanova slova ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "K myšlence liberalizace vízové povinnosti se můžeme vrátit, kdyby se podařilo naplnit mírový plán (ukrajinského prezidenta Porošenka), kdyby se Ukrajina vrátila k normálním poměrům, kdybychom se s Ruskem vrátili k normálním poměrům, že budeme problémy řešit diplomatickou cestou,„ doplnil šéf české diplomacie, který je přesvědčen, že “ani Česká republika, ani Evropská unie nechtějí dělat opatření namířená proti normálním ruským občanům, kteří chtějí cestovat a podobně".

Ještě v dubnu tohoto roku se přitom hlava státu na konferenci pořádané k desátému výročí vstupu ČR do Evropské unie stavěla za ráznější postup vůči Moskvě. Zeman tehdy prohlásil, že západní státy by měly Rusko zastrašit před dalšími vojenskými výpady na Ukrajinu, případně i do Moldavska (čtěte víc).

„Pan prezident jako člověk, který se dlouhodobě zabýval prognózami politického a ekonomického vývoje, hovořil zejména o tom, že do budoucna bude nezbytné, aby došlo k nějakému novému modu chování mezi Evropskou unií a Ruskou federací,“ říká šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.


Video Kmoníček: Podle prezidenta se bude muset změnit vztah EU a Ruska
video

Kmoníček: Podle prezidenta se bude muset změnit vztah EU a Ruska

Zeman se v rozhovoru věnoval taky ekonomické spolupráci Česka s Ruskem. Vidí pro ni ohromnou perspektivu, neboť ekonomiky obou zemí se doplňují. „My potřebujeme energii, vy tramvaje, trolejbusy, autobusy,“ řekl. Základ pro rusko-českou spolupráci nevidí jenom ve výměně zboží, ale také kapitálu.

Podle českého prezidenta je úroveň ruských investic v Česku velmi nízká. „Ruské investice tvoří pouze 0,3 procenta zahraničních kapitálových investic v Česku,“ upozornil Zeman. O možnostech vzájemné investiční spolupráce s Ruskou federací hovořil i v loňském roce (čtěte víc).