CIA bojovala lecjak: Figurka Usámy měla strašit muslimskou drobotinu

Washington – Vystrašit muslimské děti a jejich rodiče měla démonická figurka Usámy bin Ládina, kterou chtěla se vší vážností vyrábět americká CIA. Hračkový šéf teroristické sítě al-Káida nejdřív vypadal normálně, vlivem tepla dětských rukou se ale barva na jeho obličeji rozpustila a odhalila jeho ďábelskou podobu – černě pomalovaný rudý obličej se zelenýma pichlavýma očima.

Někdejší plány na výrobu nezvyklé hračky s kódovým označením Ďábelské oči odhalil nyní americký deník Washington Post. Po zhotovení tří prototypů v roce 2005 u hračkářské firmy Hasbro se ale prý od nezvyklého projektu upustilo. Podle zdrojů listu byl vytvořením figurky pověřen známý výrobce hraček Donald Levine, který ale minulý měsíc v 86 letech zemřel. 

Hrůzu nahánějící loutky měly být odstrašujícím vzorem v první řadě pro děti v Afghánistánu. Tam americké jednotky od roku 2001 působí v rámci mezinárodního boje proti terorismu a proti Talibanu, který spolupracuje s al-Káidou.

Vedení CIA prý nejprve projekt výroby hračkového Usámy podpořilo, ale po zhlédnutí a posouzení tří prototypů „akčních loutek“ jej zastavilo a postavičky nepoužilo, řekl bez dalšího upřesnění mluvčí CIA Dean Boyd. Připustil, že nápad mohl později převzít a realizovat někdo jiný, o nikom takovém ale prý neví. Reagoval tak na zprávy, že se stovky těchto třiceticentimetrových Usámů údajně objevily v roce 2006 v Pákistánu. Přestože se CIA rozhodla operaci zastavit, jednu z figurek stále uchovává ve svém sídle.

Bin Ládin byl dlouhá léta nejhledanějším teroristou na světě a noční můrou Washingtonu. V noci na 2. května 2011 ho elitní jednotka amerického námořnictva našla a zabila v pákistánském městě Abbottábád, kde se úspěšně skrýval.