Zemřel muž, který vezl Gottwalda na Stalinův pohřeb a unesl letadlo do Německa

Fallbrook (USA) – V 84 letech zemřel ve svém domě v kalifornském Fallbrooku Miroslav Slovák, který jako kapitán unesl v roce 1953 letadlo z Československa do západního Německa. Dlouholetý pilot letadel a člen americké Síně letecké slávy, který v minulosti ve Spojených státech vyhrál řadu závodů hydroplánů, podlehl rakovině žaludku.

Rodák ze slovenského Cífera nastoupil k Československým aeroliniím v roce 1949. Necelé tři týdny před svou dobrodružnou emigrací velel letadlu, které 9. března 1953 vezlo na pohřeb sovětského diktátora Josifa Stalina špičky československého komunistického režimu včetně Klementa Gottwalda.

Slovák jako kapitán letadla unesl dakotu na trase Praha-Brno 23. března 1953. Při přistání na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byl Slovákovi, bývalému příslušníku britského letectva Helmutu Čermákovi a jeho manželce poskytnut politický azyl. Část cestujících i letoun byli posléze vráceni do Československa.

Slovák poté získal americké občanství a krátce pracoval jako pilot v letecké společnosti Continental Airlines. Poté byl například osobním pilotem stavitele letadel ze Seattlu Billa Boeinga juniora a začal létat na hydroplánech. Působil i jako kaskadér a měl na svém kontě i sólový přelet Atlantského oceánu. V USA dvakrát (1958 a 1966) vyhrál celostátní závody hydroplánů, při jednom závodě v roce 1963 mu za letu hydroplán explodoval a Slovák přišel o 20 zubů.