Ochrnutý muž znovu ve Francii rozvířil debatu o eutanázii

Paříž – Ochrnutý Francouz Vincent Lambert bude nejspíš brzy moci zemřít. Vypnutí přístrojů, které ho drží šest let při životě, podpořil veřejný zpravodaj Státní rady - tedy nejvyšší instance správního soudnictví v zemi. Ukončení Lambertova života podporuje jeho manželka, katoličtí rodiče a sourozenci jsou proti. Soud rozhodne definitivně v úterý. Dnešní výrok zpravodaje, s jehož doporučením se soudci zpravidla ztotožňují, je podle místních komentářů dobrou zprávou pro ty, kteří chtějí ve Francii zavést eutanazii. Ta je v zemi velkým tématem - povolená je zatím jen ta pasivní, tedy úmrtí na základě přerušení léčby.

Doporučení veřejného zpravodaje Rémiho Kellera patří soudcům Státní rady, kteří o případu definitivně rozhodnou 24. června a již v únoru naznačili, že by se život 39letého tetraplegika mohl ukončit. Expertízy, které si vyžádala v únoru Státní rada, ukázaly, že Lambert je v takzvaném vegetativním stavu a vůbec nevnímá. „Léčba neslouží ničemu jinému, než aby byl uměle udržován ve stavu, kdy je odtržen od světa,“ vysvětil své doporučení Keller, jehož úkolem ze zákona je posuzovat případy svěřené radě a předkládat jejím 17 soudcům své závěry.

Lambert je po automobilové nehodě od roku 2008 ve vegetativním stavu v nemocnici v Remeši. Tamní lékaři a Lambertova manželka se loni rozhodli, že ho odpojí od přístrojů - po konzultaci s kolegiem sedmi lékařů. Z nich byl proti jen jeden lékař, kterého do kolegia doporučili Lambertovi rodiče. Ti jsou jako katolíci proti pasivní eutanazii jejich syna a proti rozhodnutí nemocnice se odvolali. V lednu jim správní soud dal za pravdu. Proti jeho verdiktu se ke Státní radě odvolala Lambertova manželka a remešská nemocnice.

Francouzský zákon z roku 2005 zakazuje aktivní eutanazii, ale doporučuje paliativní léčbu a současně se vyslovuje u pacientů na konci života proti „nerozumné“ léčbě za každou cenu.

Státní rada již v únoru usoudila, že zákon se může uplatňovat i u vážně postižených pacientů, kteří přitom jako Vincent Lambert nejsou na konci života. Prezident Francois Hollande se začátkem roku vyslovil pro přijetí nového zákona, který by umožňoval nevyléčitelně nemocným „ukončit důstojně život“.