Jihokorejský voják postřelil u hranic s KLDR deset kolegů, pět zemřelo

Soul - Jihokorejský voják zastřelil u ostře sledovaných hranic se Severní Koreou pět svých kolegů z armádní jednotky. Dalších pět zranil. Proč muž zabíjel, zatím není jasné. Podle prvních informací to ale vypadá, že za incidentem nestojí Pchjongjang.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap uvedla, že armáda se pokusila zajmout brance, který byl zřejmě na útěku a měl u sebe zbraň a munici a střílel po svých spolubojovnících. Jihokorejští muži mají povinnou dvouletou vojnu. Místní armáda má díky tomu více než 600 tisíc vojáků a jejím úkolem je hlavně obrana před případnou agresí KLDR, která je jedním z nejvíce militarizovaných států.

Situace na hranicích mezi Jižní Koreou a KLDR je v poslední době velmi napjatá. KLDR uspořádala sérii raketových a dělostřeleckých cvičení a pohrozila jihokorejským vůdcům. Obě země si vyměnily palbu také podél sporné námořní hranice ve Žlutém moři. Střelba na hranicích je však ojedinělá. Loni jihokorejští vojáci zastřelili muže, o kterém si mysleli, že se snaží překročit hranici z Jižní do Severní Koreje.

Korejský poloostrov je technicky stále ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950 až 1953 skončila příměřím, ne mírovou smlouvou. V Jižní Koreji je umístěno téměř 30 tisíc amerických vojáků, kteří mají sloužit jako odstrašující prostředek proti severokorejské agresi, napsala agentura AP.