Jeden z největších kritiků Lukašenka je zpátky na svobodě

Minsk - Evropská unie a Spojené státy přivítaly propuštění běloruského disidenta Alese Bjaljackého z vězení. Za mřížemi strávil tři roky za údajné daňové podvody. Opozice a nevládní organizace ale považují jeho trest za politicky motivovaný. Bjaljacki patří k nejvýznamnějším odpůrcům prezidenta Lukašenka.

Bjaljacki přijel rovnou z vězení v Bobrujsku, vítací ceremoniál se pak odehrál na nádraží v běloruské metropoli Minsku. Tamní úřady přitom propuštění nijak nekomentovaly. Spekuluje se ale o snaze prezidenta Alexandra Lukašenka zlepšit vztahy se Západem v době, kdy se obává ambicí Moskvy. 

propuštěný aktivista Ales Bjaljacki

„Vyzvali mě, a bylo to velmi rychlé - za hodinu jsem musel být hotov. Zabalil jsem si své věci, posadili mě do sanitky, zavezli na nádraží a posadili do příměstského vlaku, ať už jedu.“ 


Ales Bjaljacki pomáhal se svoji organizací Vjasna kritikům prezidenta Lukašenka. Do vězení se dostal za to, že údajně nezdanil peníze od dárců na své zahraniční konto. Jeho zatčení způsobil omyl ze strany Litvy a Polska, které předaly Bělorusku údaje o účtech disidentů. Varšava se později za omyl omluvila. „Vítáme na svobodě nezlomného obránce lidských práv Alese Bjaljackého. Radujeme se spolu s ním a jeho blízkými,“ prohlásil mluvčí polského ministerstva zahraničí Marcin Wojciechowski. 

Jedenapadesátiletý disident byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za mír a získal historicky první mezinárodní ocenění Václava Havla za lidská práva, které uděluje Rada Evropy. V běloruských vězeních ovšem ještě zůstává několik dalších disidentů. Evropská unie proto spolu se Spojenými státy znovu vyzvaly Minsk, aby otevřel brány věznic i jim.