Kosovo zažilo nejhorší nepokoje od vyhlášení samostatnosti

Priština – Kosovská Mitrovica zažila jedny z nejhorších nepokojů od vyhlášení samostatnosti Kosova na Srbsku v roce 2008. Protest zhruba tisícovky kosovských Albánců se změnil v násilnosti, v etnicky rozděleném městě útočníci zapalovali auta a házeli kameny. Důvodem byl spor o most, který spojuje srbskou a albánskou část města. Policie podporovaná vojáky z unijní mise EULEX a příslušníky jednotek KFOR použila slzný plyn i gumové projektily. Zraněno bylo 23 lidí. 

Most přes řeku Ibar byl už v minulosti mnohokrát ohniskem střetů. Etničtí Srbové z něj před týdnem začali odstraňovat zátarasy, údajně kvůli zprůjezdnění. Pak ale na most dovezli míchačky s betonem a začali budovat Park míru. „Co se týče dopravy, z mého pohledu to není žádná změna. Most není průjezdný už zhruba tři roky. Barikádu před pár dny jen nahradily nějaké květiny a tráva,“ uvedl americký příslušník jednotek John Cogbill.

Pro etnické Srby, kteří obývají část města na severu Kosova, je most významným politickým symbolem. Naopak kosovští Albánci chápou jakoukoliv akci z druhé strany jako provokaci.