Poslední nebezpečné chemikálie opustily Sýrii

Haag - Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která měla odzbrojení Sýrie na starosti, bylo posledních osm procent chemikálií naloženo na lodě v syrském přístavu Latákíja. Šéf OPCW Ahmet Üzümcü nicméně připustil, že část chemického arzenálu možná v zemi zůstala a Damašek jeho existenci nepřiznal.

„Nemohu říci, že Sýrie už nemá žádné chemické zbraně,“ uvedl šéf OPCW. Jak dodal, odvezených téměř 1 300 tun nicméně odpovídá množství, které odhadovali mezinárodní analytici a bezpečnostní experti. Spolupráce se syrskou vládou byla prý uspokojivá.

Předání nebezpečných chemikálií bylo doprovázeno mnoha odklady. Podle původního plánu mělo být 700 tun nejnebezpečnějších chemikálií vyvezeno ze Sýrie do 31. prosince 2013 a dalších 500 tun do letošního 5. února. Po opakovaném zpoždění a nedodržení termínů se Damašek naposledy zavázal dokončit vývoz svých chemických zbraní do konce dubna, ani k tomu ale nedošlo. Ještě na konci května OPCW odhadovala, že ze země do té doby odešlo jen na 92 procent chemických zbraní.

Ze syrského přístavu Latákíja odvážejí nebezpečný náklad dánské a norské lodě do Itálie. Tam se kontejnery s jedovatými látkami překládají na americkou loď Cape Ray, na níž se část arzenálu likviduje.

Proces zničení syrských chemických zbraní měl podle původních plánů skončit do 30. června, OSN ale již dříve naznačila, že se to nejspíš nestihne. Üzümcü k tomu dnes uvedl, že zničení bude trvat asi čtyři měsíce. Prohlásil také, že i nadále bude pokračovat mise OPCW, která v Sýrii vyšetřuje případy údajného použití chloru.

Syrská vláda se zavázala k likvidaci chemického arzenálu loni v září. Dohoda ušetřila Damašek hrozby amerického zásahu po údajném chemickém útoku u metropole, při němž byly v srpnu zabity stovky lidí. Syrská vláda nasazení chemických zbraní popřela, na dohodu o likvidaci svého chemického arzenálu ale přistoupila.

Loď s nákladem syrských chemických zbraní
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Petros Karadjias