Ukrajinští separatisté prý budou respektovat příměří

Kyjev – Proruští povstalci se na jednání ve východoukrajinském Doněcku údajně zavázali dodržovat příměří vyhlášené prezidentem Petrem Porošenkem. Do pátku prý chtějí zahájit jednání o vyřešení situace.

Dohody o oboustranném příměří bylo podle ruské agentury dosaženo na jednání mezi zástupci Kyjeva a proruskými radikály, které v Doněcku zprostředkuje Rusko a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). „V odpověď na zastavení palby ze strany Kyjeva se zavazujeme dodržovat příměří do 27. června,“ prohlásil v Doněcku „premiér“ samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj. K příměří se podle moskevského rozhlasu připojili i vzbouřenci ze sousední Luhanské oblasti.

Oboustranný závazek dodržovat klid zbraní vzešel z důvěrných konzultací, které se dnes uskutečnily v budově doněcké oblastní správy okupované separatisty. Do jednání se zapojili zástupci kyjevské vlády i proruských ukrajinských organizací, diplomaté z Ruska, emisaři OBSE a reprezentanti proruských radikálů. Podle Kyjeva už v okamžiku zahájení rozhovorů žádné bojové operace na východě Ukrajiny neprobíhaly. 

Separatisté v Doněcku přistoupili na několikadenní mír
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dmitrij Lovetsky

Ukrajinskou vládu na jednání zastupoval bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, delegaci OBSE vedla švýcarská diplomatka Heidi Tagliaviniová a Rusko velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov. Do rozhovorů se ale zapojila i silná skupina prorusky orientovaných ukrajinských politiků, mezi nimi poslanec Strany regionů Nestor Šufryč, šéf hnutí Ukrajinská volba, důvěrník prezidenta Vladimira Putina Viktor Medvedčuk nebo bývalý ukrajinský poslanec Oleh Carjov, který byl za extrémně proruské postoje zbaven mandátu a je na Ukrajině celostátně hledanou osobou.

Podle ukrajinských médií bude příměří nepochybně křehké. Potvrzuje to i dnešní zpráva z Kyjeva, podle níž ukrajinská prokuratura vydala příkaz k zatčení všech vedoucích představitelů „lidových republik“ z Doněcka a Luhanska včetně Borodaje. Jsou podezřelí z terorismu.