Soud zveřejnil zprávu o důvodech smrti jemenského lídra al-Káidy

Washington - Americký odvolací soud zveřejnil upravenou verzi dlouho utajované vládní zprávy, která zdůvodňuje tehdy připravovanou likvidaci jemensko-amerického duchovního Anwara al-Awlakiho. Zmíněný islámský představitel zahynul v září 2011 při náletu bezpilotního letounu.

Dokument amerického ministerstva spravedlnosti uvádí, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) má právo podniknout bezpilotní útok na al-Awlakiho v rámci amerického boje s teroristickou sítí al-Káida, ačkoli je duchovní americkým občanem. Zpráva jako zdůvodnění udává to, že americká vláda islamistu považuje za představitele „nepřátelské síly“. 

V textu rovněž stojí, že al-Awlakiho zabití bude ve shodě s oprávněním použít americké vojenské prostředky, k čemuž dal Kongres povolení po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001. 

Americká justice v dubnu nařídila vládě prezidenta Baracka Obamy zveřejnit většinu zprávy, kterou kabinet zdůvodňuje útoky bezpilotních letounů proti podezřelým z terorismu, mezi nimiž jsou i američtí občané. Soud tehdy vyhověl deníku The New York Times, který požadoval tyto informace s odvoláním na americký zákon o svobodě tisku. 

Používání bezpilotních letadel vzbuzuje v USA právní kontroverze, protože vojenské prostředky jsou v podstatě využívány pro policejní akce. Při nich by podle představ kritiků měl být brán ohled na občanská práva osob, jichž se týkají, obzvlášť když jde o americké občany. Problematické jsou také vedlejší civilní oběti při útocích na ozbrojence označované za islámské radikály na území států, s nimiž USA nejsou oficiálně ve válečném stavu.